Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 05.09.2011

Rząd da 300 mln zł na nowoczesną broń

Szef MON Tomasz Siemoniak potwierdził w czasie wizyty na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, że ministerstwo w ciągu najbliższych trzech lat wesprze finansowo koncern Bumar.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneSXC.hu
Posłuchaj
  • Szef dyplomacji Radosław Sikorski, który odwiedził Salon Przemysłu Obronnego, w Kielcach zapowiedział, że będzie wspierał promocję polskiej zbrojeniówki za granicą.
  • Szef MON Tomasz Siemoniak potwierdził w czasie wizyty na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, że ministerstwo w ciągu najbliższych trzech lat wesprze finansowo koncern Bumar.
Czytaj także

300 milionów złotych, jakie zamierza MON przekazać narodowemu konsorcjum zbrojeniowemu, pójdzie przede wszystkim na rozwijanie nowoczesnych technologii:

Minister Siemoniak wyraził również przekonanie, że wojsko powinno być bliżej przemysłu obronnego. Dlatego też najbliższe dni zamierza poświęcić na objazd najważniejszych firm zbrojeniowych. Szef MON wybiera się między innymi do Salowej Woli i Mielca. Z kolei szef dyplomacji Radosław Sikorski, który odwiedził Salon Przemysłu Obronnego, w Kielcach zapowiedział, że będzie wspierał promocję polskiej zbrojeniówki za granicą.

Jednym z warunków wsparcia finansowego dla grupy Bumar przez MON jest zagwarantowanie, że sfinansowane z rządowych pieniędzy badania i projekty zakończą się wdrożeniem nowych modeli uzbrojenia. Według dzisiejszej "Rzeczpospolitej", na liście priorytetów ma być między innymi precyzyjna amunicja artyleryjska kalibru 155 milimetrów, nowoczesna armatohaubica samobieżna Krab i samobieżny moździerz Rak. Jednym z kluczowych programów rozwoju uzbrojenia prowadzonym przez Bumar jest obecnie budowa wielozadaniowej platformy bojowej Anders. W przyszłości na podstawie tego eksperymentalnego pojazdu ma powstać bojowy wóz piechoty, który mógłby zastąpić w armii wysłużone BWP-y.

IAR,ab