Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 07.10.2011

Psychopata - możliwe, że dla niego pracujesz!

Niezdolny do uczuć, notoryczny kłamca, nie przestrzega norm społecznych… lepiej sprawdź, czy masz z nim do czynienia.
Psychopata - możliwe, że dla niego pracujesz zrzut z ekranu

Kryzys zatacza coraz szersze kręgi. Od ponad 3 tygodni okolice Wall Street w Nowym Jorku okupują młodzi ludzie. Domagają się normalnych warunków życia.

- Opodatkujcie Wall Street. Socjalizm dobry dla wszystkich. Dajcie nam pracę, za którą można żyć - pod takimi hasłami ponad 6 tysięcy młodych nowojorczyków protestowało przed miejskim ratuszem. Poparły ich związki zawodowe m.in nauczycieli i pielęgniarek.

Na ulicę wychodzą Grecy. W ostatnich dniach strajkują pracownicy sektora publicznego, całemu krajowi grozi paraliż. Zamknięte są szkoły, urzędy, sądy, nie jeżdżą pociągi i autobusy.

Nie lepiej jest w Hiszpanii, gdzie co drugi młody człowiek nie możne znaleźć pracy.

Niektórych  kryzys się nie ima

W tym samym czasie szefowie hiszpańskich banków dostają miliony. Dyrektorzy Kasy  Śródziemnomorskiej wyznaczyli sobie emerytury na poziomie 450 tysięcy euro rocznie (168 tysięcy zł miesięcznie). Mimo oburzenia wielu polityków i finansistów, pieniądze zostały przydzielone zgodnie z prawem i nie można ich będzie odzyskać.

Światem wstrząsnęła także ostatnio wypowiedź Alessio Rastaniego, finansisty, który zdradził na antenie BBC, że śnił o kolejnym kryzysie, bo to okazja, żeby zarobić.

Zobacz całą wypowiedź finansisty

W świetle ostatnich wydarzeń na świecie na aktualności zyskuje głośny film dokumentalny „Korporacja”. Jest to krytyczna analiza historii wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju międzynarodowych korporacji przemysłowych.

Twórcy filmu zastanawiają się, czy zagrażają one demokracji i środowisku naturalnemu, czy nasza planeta ma szansę przetrwać.

Zobacz zwiastun

„Korporacja” to film, który w odwołaniu do tezy sformułowanej przez psychologa społecznego, pozycjonuje korporację jako osobowość silnie psychopatyczną.

W filmie pokazane są prawdziwe zdarzenia i relacje ich świadków. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma urasta do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego.

Film otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Sundance (2004), Specjalną Nagrodę Jury IDFA oraz MFF w Toronto (2003) oraz nagrody na 30 Międzynarodowych Festiwalach Filmowych.

Film można zobaczyć w internecie

IAR, filmweb, filmy-dokumentalne, ab