Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 13.10.2011

LNG będzie dofinansowany z UE

Spółka Polskie LNG podpisała z Instytutem Nafty i Gazu umowę na dofinansowanie budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.
GazGazfot. east news

Kwota dotacji wynosi 456 milionów złotych. Podpisanie umowy było możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła rządowi polskiemu na uzyskanie, jak dotąd, największej w Polsce dotacji unijnej dla sektora gazowego.
Prezes spółki Polskie LNG Zbigniew Rapciak wyjaśnił, że dotacja pozwoli zapewnić finansowanie inwestycji, a także będzie miała bezpośrednie przełożenie na ceny gazu, który będzie dostarczał przez terminal. Uzyskane w ten sposób bezzwrotne fundusze wyjaśniał prezes Rapciak, umożliwią obniżenie kosztów budowy terminalu LNG. W konsekwencji wpłyną także na obniżenie taryfy usług regazyfikacyjnych, a co za tym idzie - ceny importowanego drogą morską gazu.


Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że uzyskanie zgody Komisji Europejskiej jest osiągnięciem polskiego rządu, pozwoli na planowe zakończenie budowy oraz da też szansę na uzyskanie kolejnego dużo większego dofinansowania.
5-go października, Komisja Europejska dała zielone światło dla wydatkowania do 925,5 milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację projektu budowy terminalu regazyfikacyjnego w Świnoujściu.


Terminal LNG w Świnoujściu pozwali na pokrycie ponad 1/3 zapotrzebowania kraju na gaz. Terminal powstanie na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 miliardów metrów sześciennych. Obecnie Polska zużywa ponad 14 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.

IAR,ab