Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 13.09.2012

Dobra informacja dla Polaków, zła dla PGNiG

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że odrzucenie przez Urząd Regulacji Energetyki wniosku PGNiG o podwyżkę cen gazu to dobra informacja dla ponad 6 mln Polaków.
Minister skarbu Mikołaj BudzanowskiMinister skarbu Mikołaj BudzanowskiWojciech Kusiński, Polskie Radio

- Nie jest to dobra informacja dla PGNiG, nie mniej jednak i w tej sytuacji może kontynuować swoje podstawowe inwestycje głównie w obszarze wydobycia. Kluczową kwestią jest intensyfikacja poszukiwań, ale również dzielenie tego ryzyka i kosztów związanych ze zwiększeniem wydobycia gazu w Polsce z innymi spółkami - powiedział gość Rozmowy dnia.

Budzanowski odniósł się także do rozpoczętego przez Komisję Europejską postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi. - Walczymy o obniżkę cen gazu, chcemy być traktowani na takich samych zasadach jak inni odbiorcy w Europie Zachodniej. Europa w dalszym ciągu podzielona jest na kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Europę Zachodnią. W Europie ciągle przebiega mur, który biegnie wzdłuż Odry, a musi biec wzdłuż Bugu. To jest mur stworzony przez Gazprom - powiedział.

Obecnie średnie ceny gazu w Europie Zachodniej to 400-420 dolarów za 1000 m3 gazu, a w Polsce to ponad 500 dolarów.

Minister powiedział, że Polska nie zgadza się na obniżkę ceny gazu na poziomie 10 procent. - Uważamy, że powinna być znacznie większa w stosunku do tej ceny, która teraz jest oferowana za gaz rosyjski na rynku polskim - powiedział.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Mikołaj Budzanowski powiedział, że raport Komisji Europejskiej nt. temat zagrożeń związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce fałszywie przedstawia rzeczywistość - Nie zgadzamy się z tym raportem, jest on oparty o domysły, a nie o empiryczne fakty pochodzące z konkretnych odwiertów.

Jedna z propozycji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego zasługuję na uwagę i poparcie - powiedział minister Budzanowski mówiąc o finansowaniu mediów publicznych. Pytany, czy chodzi o propozycję zastąpienia za 2 lata abonamentu przez niższą, ale bardziej powszechną opłatę audio-wizualną odpowiedział: „Myślę, że to jest dobry kierunek, jednak nie czas na spekulacje, ale na bardzo precyzyjne wyliczenia jakie pieniądze są faktycznie potrzebne mediom publicznym w Polsce, czego od nich oczekujemy i pochodną będzie właśnie ta propozycja".

Rozmawiała Sylwia Zadrożna.

to