Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 19.09.2012

Miliardy na walkę z bezrobociem zostaną odmrożone?

Związki zawodowe i pracodawcy chcą mieć wpływ na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Pracy. Ich zdaniem Ministerstwo Finansów zamiast podejmować działania ograniczające bezrobocie zamraża fundusze.
Miliardy na walkę z bezrobociem zostaną odmrożone?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Więcej środków na walkę z bezrobociem?
Czytaj także

Dlatego organizacje wspólnie przygotowują projekt ustawy, która ma zmienić zasady wydawania środków przeznaczanych na walkę z bezrobociem.

W Funduszu Pracy jest obecnie ponad 6 mld zł. Są to pieniądze ze składek płaconych przez przedsiębiorców od każdego zatrudnionego. Głównym celem Funduszu jest łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia. To z tych pieniędzy wypłacane są m.in. zasiłki dla bezrobotnych.

Funduszem Pracy zarządza minister pracy, ale składki pracodawców trafiają do ogólnego budżetu, który kontroluje minister finansów. Teoretyczne środki z Funduszu zmniejszają deficyt w kasie państwa, ale praktyczne powinny być przeznaczane właśnie na walkę z bezrobociem. Jednak zdaniem Jarosława Lange z wielopolskiej "Solidarności" ministerstwo finansów blokuje pieniądze.

Pracodawcy i związki zawodowe chcą zmiany zasad wydawania pieniędzy na walkę z bezrobociem i wpływu na rozdzielanie środków. W tym celu pracują nad wspólnym projektem.

- Chcielibyśmy wypracować taką nowelizację ustawy o rynku pracy żeby można było sprawniej wydatkować te środki i przede wszystkim wydawać je w wymiarze stuprocentowym. Chcielibyśmy również monitorować te rzeczy, które są związane z instrumentami rynku pracy i być pełnoprawnym partnerem dla Ministerstwa Pracy - mówi Jarosław Lange.

W piątek 21 września pracodawcy i związkowcy przedstawią założenia projektu podczas posiedzenia zespołu trójstronnej komisji ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.

Więcej w materiale Agnieszki Jas.

pg