Logo Polskiego Radia
Jedynka
Artur Jaryczewski 16.10.2012

Elektrownie i łupki. Gospodarczy plan rządu

- Dzisiaj najważniejszym celem do zrealizowania jest wydobycie gazu łupkowego na terenie Polski - mówił w Jedynce Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.
Mikołaj BudzanowskiMikołaj BudzanowskiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Mikołaj Budzanowski w "Sygnałach dnia"
  • Tomasz Majka o podatku od wydobycia gazu niekonwencjonalnego
Czytaj także

8 nowych elektrowni - tyle mamy zbudować w ramach programu Inwestycje Polskie. To program ogłoszony w piątkowym expose premiera. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił w "Sygnałach dnia", że elektrownie to jeden ze sztandarowych projektów rządu. Chodzi o elektrownie węglowe i gazowe, w całej Polsce. Między innymi w Stalowej Woli, gdzie budowa ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Ponadto minister wymienił między innymi Kozienice, Blachownię koło Częstochowy, Opole i Włocławek. Oprócz elektrowni w ramach programu Inwestycje Polskie ma powstać między innymi terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg z tego miasta na południe Polski, magazyny gazu, a także nowa fabryka chemii na polskim Wybrzeżu.

Rząd zamierza także do 2016 roku przeznaczyć 50 miliardów dolarów na gaz łupkowy. Minister Budzanowski podkreśla, że to kwota, która pozwoli na podwojenie wydobycia gazu z łupków i budowę kopalń. Szef resortu skarbu zapewnił, że polskie firmy są liderami w poszukiwaniu łupków na terenie naszego kraju. - Polacy są właścicielami ponad 220 koncesji wydobywczych. Cieszmy się, że też są spółki amerykańskie i kanadyjskie, które posiadają koncesje na poszukiwanie i chcą wydobywać nasze łupki - mówił w Jedynce Mikołaj Budzanowski.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

We wtorek mamy poznać wysokość podatków, które za wydobycie gazu łupkowego będą płaciły koncerny energetyczne. - Przyjmiemy założenia, które będą w skuteczny sposób zabezpieczać interes państwa - zapewniał minister skarbu. - Dzisiaj najważniejszym celem do zrealizowania jest wydobycie gazu łupkowego na terenie Polski. To jest gaz, który będzie najtańszy dla naszych odbiorców i dla polskiego przemysłu. Ten gaz będzie miał również potencjał eksportowy i może być konkurencyjny wobec innego gazu, który jest do Europy importowany.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.