Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 13.11.2012

Co nam dają unijne dotacje? Oto konkretna odpowiedź

- Na lata 2007-13 Polsce przyznano 68 mld euro, a nam udało się rozdysponować około 80 procent tej kwoty. To oznacza 250 tysięcy miejsc pracy – wyliczał w Trójce rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Piotr Popa.
Co nam dają unijne dotacje? Oto konkretna odpowiedź Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Na co wydajemy unijne dotacje? Posłuchaj dyskusji w Trójce
Czytaj także

Fundusze unijne i cele, jakie wspierają, były tematem magazynu "Klub Trójki”. Przedstawiciel ministerstwa podkreślił w audycji, że polski bilans rozliczeń z Unią "wychodzi na plus”. – Według stanu na rok 2011 byliśmy 11 mld euro na plusie – dodał Piotr Popa .

Jakie konkretnie są efekty unijnego wsparcia w latach 2007-13? - To 250 tys. miejsc pracy, 6,5 tys. km nowych dróg, ponad 23 tys. wspartych przedsiębiorstw, około 2 tys. nowoczesnych autobusów i tramwajów, 3,5 mld zł wsparcia na projekty energetyczne – wyliczał rzecznik.

>> Więcej o funduszach unijnych znajdziesz w serwisie specjalnym Twoje Fundusze

Piotr Popa podkreślił przy tym, że to nie tylko rozwój infrastruktury, ale także inwestycje w ludzi. - Z Europejskiego Funduszu Społecznego skorzystało 15 proc. Polaków. 900 tys. osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniach i projektach specjalnych, prawie 500 tys. znalazło pracę do pół roku po projekcie, a 140 tys. z nich założyło własną firmę – mówił.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego skorzystało 15 proc

Konkretne korzyści płynące z unijnych dotacji wyliczał też m.in. prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. – Nasze największe inwestycje to tzw. mała obwodnica dająca dostęp do portu, odbudowa plaż kołobrzeskich, budowa nowego stadionu, rewitalizacja strefy uzdrowiskowej, odnowiony park, nowe centrum kultury, czy nowe ścieżki rowerowe – mówił gość radiowej Trójki.

Także burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk podkreślał, że jego region, dzięki dotacjom zmienił się diametralnie. – Mamy nowe autobusy, odbyła się rewitalizacja starówki, parku miejskiego, odnowione są ulice w śródmieściu i nie tylko. A największa inwestycja, to warta 140 mln zł modernizacja oczyszczalni ścieków i ujęcia wody – mówił Wojciech Blecharczyk.

A co się nie powiodło w walkach o dotacje? - Jeszcze za wcześnie jest, żeby móc to stwierdzić, bo środki można wprawdzie rozdysponowywać do 2013 roku, ale rozliczenia potrwają do końca 2015. Może jednak wskazać, że na przykład sektor energetyczny ma stosunkowo mało umów, ale to zwykle bardzo duże projekty, trudne i drogie – tłumaczył Przemysław Lewandowski z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

Eksperci rozmawiali też m.in. o niebezpieczeństwach, związanych z wykorzystywaniem funduszy przeznaczonych na staże. Czyli na przykład o pracodawcach, którzy działalność firmy w dużej mierze opierają na ciągle wymienianych stażystach. - Wiemy, że takie zjawisko ma miejsce, ale żaden system nie będzie tu w stu procentach skuteczny. Natomiast my dokładnie weryfikujemy projekty, sprawdzamy też na przykład, czy osoby po szkoleniach później ubiegały się o prace – tłumaczył Piotr Popa.

Kto będzie miał największe szanse na pieniądze w kolejnej perspektywie finansowania i co zrobić, żeby zdobyć dotacje? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji. Zapraszamy! Rozmawiał Jerzy Sosnowski.

Na antenie Trójki prowadzimy akcję "Pochwal się swoim funduszem", w której zachęcamy Państwa do zapoznania się z tematyką Funduszy Europejskich i pokazujemy, jak pozytywnie mogą one wpłynąć na nasze życie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21. Zapraszamy.

ei