Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 11.12.2012

Trudno kupić mieszkanie w Rodzinie na Swoim

Końcówka roku to zwykle czas wyciszenia na rynku mieszkaniowym. W tym roku byłoby podobnie, gdyby nie to, że z końcem grudnia wygasa program Rodzina na Swoim.
Trudno kupić mieszkanie w Rodzinie na SwoimSXC

Takie wnioski płyną z danych portalu domy.pl i firmy doradczej Open Finance.

Chętni do skorzystania z oferowanych przez państwo dopłat do kredytów na zakup mieszkania zawierają właśnie umowy, inni kontynuują jeszcze intensywne poszukiwania. Jednak ofert mieszczących się w kryteriach wyznaczonych w ramach programu jest na rynku, zwłaszcza wtórnym, bardzo mało - podkreślają autorzy raportu. Dlatego - w ich ocenie - mimo pewnego ożywienia na rynku, nie można mówić o gorączce.
Z porównania średnich miesięcznych wynagrodzeń i cen ofertowych mieszkań w stolicach województw wynika, że w najlepszej sytuacji są osoby pracujące w województwie łódzkim, śląskim i lubuskim. Za miesięczną pensję mogą kupić odpowiednio 0,64 m2, 069 m2 i 0,77 m2 mieszkania. Uzyskujący średnie wynagrodzenie w tych województwach, potrzebują na zakup 50-metrowego mieszkania: w Łodzi - 78 miesięcznych pensji, w Katowicach - 72 miesięczne pensje, a w Gorzowie Wlkp. - niespełna 65 miesięcznych pensji.
Najdłużej na mieszkania w stolicach swoich województw muszą pracować zatrudnieni na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. Na 50-metrowe mieszkanie we Wrocławiu potrzeba ponad 111 średnich dolnośląskich pensji. Na Mazowszu, choć tu średnie pensje są najwyższe, na podobne M w Warszawie trzeba odkładać przez 130 miesięcy.