Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 26.12.2012

Ponad połowa Polaków za budową elektrowni jądrowej

56 proc. uczestników sondażu, przeprowadzonego na potrzeby rządowej kampanii "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią", opowiedziało się za budową w naszym kraju elektrowni jądrowej.
Ponad połowa Polaków za budową elektrowni jądrowejGlow Images/East News

Przeciwko było 40 proc. badanych. Z 67 do 71 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy uważają temat energetyki jądrowej za niezwykle istotny.
Od marca 2012 roku, czyli od początku akcji, w skali całego kraju poparcie dla atomu wzrosło o 5 pkt proc., odsetek przeciwników spadł również o 5 pkt. Z 63 do 57 proc. spadł odsetek przeciwników, a z 36 do 41 proc. wzrósł odsetek zwolenników budowy w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania elektrowni jądrowej.
Dodatkowy sondaż przeprowadzono w trzech powiatach, w których może powstać pierwsza elektrownia: koszalińskim, puckim i wejherowskim, w których leżą potencjalne lokalizacje: Gąski, Żarnowiec i Choczewo.
W powiecie koszalińskim odsetek zwolenników budowy elektrowni wzrósł - w porównaniu z poprzednim sondażem - o 5 pkt do 45 proc., a przeciwników - spadł o 7 pkt, do 52 proc. W powiecie wejherowskim poparcie dla atomu wyraziło 65 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 31 proc. W powiecie puckim "za" elektrownią jest 60 proc. ankietowanych, a przeciwko - 38 proc.
Sondaże na zlecenie Ministerstwa Gospodarki wykonała w listopadzie 2012 roku firma MillwardBrown SMG/KRC. Badanie ogólnopolskie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku ponad 15 lat, próba w każdym z trzech powiatów wynosiła 300 osób.
Zgodnie z planami rządu, w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe po ok. 3000 MW. Na inwestora rząd wskazał kontrolowaną przez Skarb Państwa PGE. Według PGE pierwszy blok miałby ruszyć ok. 2024 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk