Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 27.12.2012

Święta kosztowały nas ponad 20 miliardów złotych

Jedną trzecią tej kwoty stanowiły wydatki na gwiazdkowe prezenty - szacują eksperci.
Nie warto kupować najtańszego sprzętu. Lepiej zainwestować w coś droższego, ale dobrej jakościNie warto kupować najtańszego sprzętu. Lepiej zainwestować w coś droższego, ale dobrej jakościGlow Images/East News

Większość zakupów sfinansowaliśmy z bieżącej gotówki lub posiadanych oszczędności. Jednak około 5 procent Polaków na świąteczne zakupy postanowiła się zadłużyć.

- Najczęściej w tym celu wykorzystujemy karty kredytowe lub zaciągamy kredyty konsumpcyjne – ocenia doradca finansowy Piotr Kamecki i wylicza, że osoby korzystające z kart kredytowych muszą się liczyć z oprocentowaniem rzędu 28-30 procent natomiast ci, którzy zdecydowali się na kredyty konsumpcyjne zapłacą odsetki między 20 a 24 procent.

Oznacza to, że do każdych pięciuset złotych pożyczonych na świąteczne wydatki trzeba doliczyć ponad sto złotych odsetek.

Znacznie gorzej mają osoby, które mimo wielu kampanii informacyjnych, zdecydowały się na pożyczkę w instytucjach parafinansowych. Jak zauważa Piotr Kamecki ich liczba, z uwagi na dość niski poziom wiedzy ekonomicznej Polaków, jest dosyć spora. Rozmówca dodaje, że w niektórych przypadkach oprocentowanie tzw. chwilówek może sięgać nawet 2000 procent w skali roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>