Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 08.01.2013

Każdy dłużnik powinien być na to przygotowany

Jeśli z konta bankowego w tajemniczy sposób zniknęły komuś pieniądze, niekoniecznie musi to oznaczać atak hakerów lub pomyłkę banku, a po prostu działania komornika.
Każdy dłużnik powinien być na to przygotowanyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Każdy dłużnik powinien być na to przygotowany
Czytaj także

Liczba takich zdarzeń, w porównaniu z rokiem 2011, wzrosła w minionym roku o ponad pół miliona. Zajmowanie kont to podstawowe narzędzie komorników w walce z dłużnikami. – Stosuje się je praktycznie przy każdej egzekucji, niezależnie od tego, czy są to należności Skarbu Państwa, alimentacyjne czy innych wierzycieli i niezależnie od ich wysokości - mówi Andrzej Kulągowski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza.

Coraz częściej zdarza się również, że komornicy upominają się o niezapłacony abonament radiowo-telewizyjny. Czasem dochodzi nawet do zajęcia kont osób teoretycznie zwolnionych z opłaty abonamentowej. – Takie osoby muszą najpierw złożyć stosowne oświadczenie. W przeciwnym razie organ egzekucyjny będzie egzekwował zaległe opłaty - wyjaśnia Hanna Kazberuk, komornik w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku.

Ostatnie szacunki mówią, że aż 2,2 mln polskich obywateli ma problemy ze spłatą długów. Poza nieudolną spłatą kredytów, mamy problemy z bardzo prozaicznymi opłatami takimi, jak te za czynsz, prąd, gaz, usługi telefoniczne i internetowe. Część osób mnoży też swoje długi poprzez niepłacenie alimentów.

Więcej w materiale Mariusza Filara.