Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 09.01.2013

Chcą wydobywać gaz łupkowy, ale muszą czekać na ustawę

Firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce spowalniają inwestycje. Nadal nie poznały szczegółów ustawy dotyczącej jego wydobycia.
Chcą wydobywać gaz łupkowy, ale muszą czekać na ustawęWikimedia Commons/Ruhrfisch
Posłuchaj
  • Marcin Zięba, dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (IAR)
Czytaj także

- Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Marcin Zięba, dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego.

Rząd przyjął założenia ustawy w październiku ubiegłego roku. Zięba liczy, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany opinii publicznej do końca tego miesiąca. - Branża od wielu miesięcy czeka na ustawę węglowodorową, która ureguluje proces poszukiwania gazu łupkowego - przekonuje. Szef Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego liczy, że tym razem resort środowiska dotrzyma słowa i do końca stycznia przedstawi projekt ustawy do konsultacji społecznych.

Podczas październikowej konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić podatek od wartości wydobytego gazu łupkowego i od potencjalnych zysków. W założeniach ustawy znalazł się też prawie sześciokrotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za wydobyte surowce. Łącznie opłaty i podatki, pobierane od wydobycia gazu łupkowego, nie przekroczą 40 procent. Przewidziano również powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych.
Marcin Zięba przyznaje, że branża bardziej obawia się istnienia tej instytucji niż wysokości podatków. - Nie wiemy do końca jak ta spółka ma funkcjonować i ile przewidziano dla niej pieniędzy - twierdzi dyrektor. Zięba dodaje, że jeśli ostatecznie podatki nie przekroczą 40 procent to "branża będzie szczęśliwa".

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój jego wydobycia może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków ma: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orlen. W USA i Kanadzie dotychczas wykonano ponad 400 tys. odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Dla porównania w Polsce tylko 33.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk