Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Karaś 04.02.2013

Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata

- Podstawowym problem to fakt, że się marnuje najcenniejszy potencjał, czyli potencjał ludzki: naszą kreatywność, wiedzę i umiejętności. Bezrobocie świadczy, że nie potrafimy tego wykorzystać - mówi profesor Elżbieta Mączyńska (SGH).
Urząd pracyUrząd pracyPAP/Marcin Bielecki

Bezrobocie w lutym osiągnie 14,5 % i będzie najwyższe od 7 lat! Tylko w styczniu i w lutym pracę straci blisko 200 tysięcy osób. Według specjalistów redukcje zatrudnienia najmocniej dotkną budownictwo i przemysłu. Pogarsza się sytuacja osób poniżej 25. roku życia: co trzeci młody Polak nie ma pracy .
W poniedziałek rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, zakładający roczne rozliczenie czasu pracy. To jedno z rozwiązań ustawy antykryzysowej. Ministerstwo pracy przygotowało ustawę o ochronie miejsc pracy: pracodawcy, którzy mają kłopoty, będą mogli liczyć na dopłaty do pensji pracowników.
Zdaniem profesor Elżbiety Mączyńskeij ze Szkoły Głównej Handlowej dobrze się dzieje, że rządzący zaczynają poświęcać więcej uwagi tej problematyce. - Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata. Rynek pracy i jego racjonalizacja powinna być priorytetem w polityce społeczno-gospodarczej. To nie znaczy, że państwo ma tworzyć miejsca pracy, ale powinny być tworzone warunki, które sprzyjają miejscom pracy i nie dopuszczają do tego, by tak dużo było bezrobotnych - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego .
- Na koniec roku będziemy mieć stopę bezrobocia między 14 a 15 % - ocenia prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Ekspert BCC podkreśla, że wsparcie przy zatrudnianiu absolwentów przez 2-3 lata jest wskazane, a roczne rozliczenie czasu pracy zwiększy elastyczność kodeksu. - Mamy miasta, w których stopa bezrobocia jest stosunkowo niska i mamy "Polskę B": miasteczka, tereny wiejskie, gdzie stopa bezrobocia jest bardzo wysoka - mówi ekspert BCC.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO), przewodnicząca stałej podkomisji sejmowej ds. rynku pracy, wskazuje, że od marca sytuacja się poprawi, ponieważ rozpoczynają się z powrotem prace sezonowe i bezrobocie na pewno będzie spadać. Gość Trójki podkreśla, że trzeba obniżać koszty pracy i stwarzać warunki dla powstawania nowych miejsc pracy , a w tę stronę zmierza nowelizacja kodeksu pracy. - To nie tylko dobra wola parlamentu, dobra wola rządu, ale także porozumienie - zaznacza Mrzygłocka.

Czy rząd robi wszystko, by powstrzymać wzrost bezrobocia? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Ryszard Jabłoński - prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Potrzeba"; dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - główna ekonomistka PKPP Lewiatan i Gabriela Jabłońska - specjalista ds. rynku pracy w firmie Sedlak & Sedlak.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.