Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 06.05.2013

Wchodzi w życie czarna lista rajów podatkowych

W środę wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra finansów dotyczące listy rajów podatkowych, czyli krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Polscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynkuPolscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynku sxc.hu

Na nowej liście nie ma już Wyspy Man, Jersey, Baliwatu Guernsey oraz Antyli Niderlandzkich.

Wraz z wejściem w życia nowego rozporządzenia uchylone zostanie dotychczasowe z 2005 r.
Zniknięcie z listy Wyspy Man, Jersey i Baliwatu Guernsey wynika z tego, że Polska zawarła z tymi obszarami umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, a z Wyspą Man i Jersey - także umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Systemy tych terytoriów nie zagrażają już więc polskiemu systemowi podatkowemu - uznało Ministerstwo Finansów.
Z kolei Antyle Niderlandzkie przestały istnieć w październiku 2010 r. jako samodzielna jednostka administracyjna. Wyspy Sint-Maarten i Curacao, wchodzące w skład dawnych Antyli Niderlandzkich, zyskały status "niezależnych krajów w ramach Królestwa Niderlandów". Natomiast pozostałe wyspy - Saba, Bonaire i Sint-Estasius - stały się "niezależnymi gminami" w ramach Królestwa Niderlandów, a oprócz tego w odniesieniu do nich Polska może wymieniać się informacjami z Królestwem Niderlandów.
Na liście są m.in.: Księstwo Andory, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gibraltar, Grenada, Hongkong, Kajmany, Księstwo Liechtensteinu, Makau, Republika Malediwów, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Panamy, Republika Seszeli, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.