Logo Polskiego Radia
PAP
Beata Krowicka 15.05.2013

Polska i Ukraina będą liderami rynku gazu łupkowego?

Według ekspertów A.T. Kearney do 2035 r. oba kraje mogłyby osiągnąć największe wydobycia w Europie
Wydobycie gazu łupkowego (Stany Zjednoczone)Wydobycie gazu łupkowego (Stany Zjednoczone)Wikipedia/CC/Meredithw

Długookresowe inwestycje w wydobycie gazu łupkowego mogłyby przynieść Polsce i Ukrainie wymierne korzyści. Według szacunków ekspertów z firmy A.T. Kearney do 2035 r. oba kraje mogłyby stać się europejskimi liderami wydobycia tego surowca. Łącznie mogłoby ono wynieść 58 mld m sześc.

Nie należy jednak liczyć na to, że przyniesie to szybkie zyski. Eksperci szacują, że wydobycie stałoby się opłacalne w 2018 r.
- Inwestowanie w gaz łupkowy to proces długookresowy, kapitałochłonny a przy tym obciążony dużym ryzykiem - stwierdził autor raportu Kurt Oswald.
Według A.T. Kearney, Ukraina i Polska nie będą jedynymi krajami europejskimi, gdzie prowadzone będzie wydobycie gazu łupkowego. Surowiec ten stanowić będzie około 45 proc. europejskiej produkcji gazu (z wyłączeniem Norwegii).
Według amerykańskiej Energy Information Administration ukraińskie zasoby gazu łupkowego mogą wynosić 1,2 bln m sześc. Jego poszukiwaniem i wydobyciem przez 50 lat zajmie się koncern Shell.
Wartość umowy szacowana jest na 10 mld dolarów, co jest największym kontraktem łupkowym zawartym do tej pory w Europie. Koncesję na poszukiwania gazu łupkowego na Ukrainie ma także amerykański koncern ExxonMobil (wspólnie z Shellem, rumuńską spółką Petrom oraz ukraińskim koncernem Nadra). Obejmuje ona obszar w ukraińskiej strefie Morza Czarnego. W przypadku rozpoczęcia tam wydobycia, byłoby to pierwsze na świecie miejsce, gdzie gaz łupkowy wydobywa się ze złóż podmorskich.
Polskie złoża gazu łupkowego, uznawane za największe w Europie, wciąż pozostają w dużym stopniu nierozpoznane. Po amerykańskim ExxonMobil z naszego kraju wycofały się dwie kanadyjskie spółki - Marathon i Talisman. Według amerykańskich ekspertów, wyjście tak dużych graczy może sprawić, że przemysłowe wydobycie gazu łupkowego w Polsce ruszy później niż oczekiwano.

PAP, bk

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>