Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Karpa 29.05.2013

Gaz łupkowy. Jest projekt nowego prawa

Ułatwienia w wydobywaniu gazu łupkowego obiecuje ministerstwo środowiska. W środę główny geolog kraju przedstawił projekt nowelizacji ustawy prawa geologicznego i górniczego.
Gaz łupkowy. Jest projekt nowego prawaWikimedia Commons/Ruhrfisch
Posłuchaj
  • Piotr Woźniak o korzyściach dla inwestujących w wydobycie łupków (IAR)
  • Piotr Woźniak o skróceniu procedur środowiskowych związanych z wydobyciem łupków (IAR)
  • Piotr Woźniak o roli państwa w wydobyciu gazu łupkowego (IAR)
Czytaj także

Chodzi o nowe zasady regulujące wydobycie gazu z łupków. Procedury uzyskania koncesji i wydobywania mają być uproszczone, co - przynajmniej teoretycznie - powinno przyciągnąć inwestorów.

Łatwiej ma być już na poziomie uzyskania pozwoleń. Zamiast dotychczasowych trzech etapów będzie jedna koncesja. – Ci, którzy zainwestują w rozpoznanie i dokumentację, będą mieli prawo do wydobycia gazu – obiecywał główny geolog i wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Zaznaczył, że jeśli inwestor zaangażuje się już na etapie rozpoznawczym, będzie miał prawo do tzw. ciągłości wydobywczej.

Dodatkowe ułatwienie to również bardziej przyjazne procedury związane z ochroną środowiska. Piotr Woźniak podkreślił, że tzw. decyzję środowiskową będzie można otrzymać przed samym odwiertem, a nie przed uzyskaniem koncesji. Wiceminister wyjaśnił, że inwestor bezpośrednio po uzyskaniu koncesji będzie mógł wchodzić na teren wydobycia i równolegle prowadzić procedury środowiskowe. Ma to skrócić owe procedury nawet o rok.

Kolejna ważna zmiana dotyczy NOKE, czyli Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ta spółka skarbu państwa ma uczestniczyć w wydobyciu gazu. NOKE będzie współudziałowcem koncesji, będzie też czerpać zyski z wydobycia. Ma również, jak zapewniał Piotr Woźniak, kontrolować inwestycje. Kontrola przysługuje państwu, ponieważ złoża są jego własnością.

Projekt ustawy ma jeszcze w czerwcu trafić pod obrady rządu. Minister Woźniak przewiduje, że nowe zasady wydobycia gazu łupkowego powinny wejść w życie z początkiem nowego roku.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk