Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 03.06.2013

Cropp: nasze ciuchy są szyte w Bangladeszu

Nie tylko międzynarodowe firmy biorą odpowiedzialność na tragedię w Bangladeszu. W zawalonej fabryce szyto także ciuchy polskie.
Metki polskiej marki Cropp znalezione na gruzach zawalonego budynku Rana Plaza w BangladeszuMetki polskiej marki Cropp znalezione na gruzach zawalonego budynku Rana Plaza w Bangladeszumateriały prasowe, Clean Clothes Polska

W swoim oświadczeniu zarząd firmy LPP właściciele marki Cropp pisze, że „LPP nie posiada własnych mocy produkcyjnych. Produkcja odzieży marek należących do LPP jest zlecana niezależnym producentom, których siedziby zlokalizowane są głównie w Azji. Około 19 proc. oferty powstaje w Bangladeszu. Udział ubrań produkowanych na zlecenie LPP stanowi ok. 0,3 proc. całego eksportu odzieży z tego kraju. Współpraca z producentami odbywa się poprzez agentów lokujących produkcję w różnych fabrykach. Jeden ze współpracujących z LPP agentów ulokował w tym roku produkcję części odzieży marki Cropp (0,6 proc. udziału w całości tegorocznych zamówień złożonych przez LPP w Bangladeszu) w fabryce, której siedziba mieściła się w budynku Rana Plaza. Budynek ten uległ tragicznej katastrofie budowlanej, która pociągnęła za sobą ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Odnalezione na miejscu katastrofy przywieszki Cropp, których fotografie znalazły się w mediach, prawdopodobnie były przygotowane dla mającej nastąpić w maju produkcji kolejnej partii towaru. Kontrola warunków funkcjonowania fabryk w Bangladeszu jest bardzo trudna. ”

Międzynarodowe organizacje domagają się, żeby firmy produkujące w Bangladeszu wzięły odpowiedzialność za warunki prawy pracowników, którzy produkują pod ich markami. Są już pierwsze sukcesy w tej kwestii. Clean Clothes Campaign, której Polska Zielona Sieć, Koalicja Karat i Polska Akcja Humanitarna są członkami z dużą satysfakcją i ulgą, przyjęła dzisiejsze zobowiązanie H&M oraz Inditex (Zara) do podpisania prawnie wiążącego i ambitnego porozumienia dot. ochrony przeciw-pożarowej oraz bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.

- Decyzja H&M i Inditex by podpisać dalekosiężne i prawnie wiążące porozumienie dot. ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu, którego stronami są niezależne organizacje pozarządowe oraz związki zawodowe ma fundamentalne znaczenie – mówi Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci, organizacji wchodzącej w skład koalicji Clean Clothes Polska. H&M jest największym producentem odzieży w Bangladeszu, wyprzedzając nawet Wal-Mart. Inditex, właściciel Zary, jest największym detalistą odzieży na świecie.

Portal Kupuj Odpowiedzialnie umożliwia podpisanie petycji do prezesa LPP, która składnia przedsiębiorcę do zadbania o warunki pracy swoich poddostawców.