Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 17.06.2013

Kierunki zamawiane na studiach to... bezrobocie na życzenie?

Polskie uczelnie nadal wypuszczają przyszłych bezrobotnych. Program kierunków zamawianych nie sprawdza się - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Kierunki zamawiane na studiach to... bezrobocie na życzenie?

Program kierunków zamawianych miał zapobiec produkowaniu bezrobotnych przez uczelnie. Ale absolwenci części tych studiów mają większe problemy ze znalezieniem pracy niż ci z fakultetów uważanych za nieatrakcyjne dla firm - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Gazeta pisze, że część z miliarda dwustu milionów złotych przeznaczonych na dotowanie deficytowych studiów została zmarnowana. Lista fakultetów, które resort nauki uznał za potrzebne na rynku pracy, okazała się bowiem błędna. Chodzi szczególnie o ochronę środowiska, inżynierię środowiska czy chemię.

Odsetek bezrobotnych absolwentów po tych studiach z ostatnich 10 lat wynosi odpowiednio 8,9 procent, 9,3 procent i 10,3 procent. Mają oni większe problemy ze znalezieniem pracy niż na przykład osoby kończące prawo (6,5 procent bezrobotnych), ekonomię (6,8 procent) czy nawet zarządzanie i marketing (7,7 procent). Tak wynika z raportu Bilans Kapitału Ludzkiego zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński.

IAR, bk