Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 25.06.2013

Prokurator bada oświadczenie majątkowe Jarmuziewicza

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. ewentualnego złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego przez odwołanego już wiceministra transportu Tadeusza Jarmuziewicza.
Tadeusz JarmuziewiczTadeusz Jarmuziewiczwikipedia.org/CC/Boston9

Poinformowała o tym p.o. rzeczniczka tej prokuratury, prok. Katarzyna Calów-Jaszewska.

Jak informowały media, zawiadomienie złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które skontrolowało oświadczenia majątkowe złożone przez Jarmuziewicza w latach 2011-2013 i stwierdziło w nich nieprawidłowości. "Będziemy wyjaśniać, czy wskazał on w oświadczeniach majątkowych wszystkie składniki swego majątku" - powiedziała prokurator.

Art. 233 kodeksu karnego przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności dla tego, kto "składając zeznanie, mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu, prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę".

Premier Donald Tusk, po informacjach medialnych, odwołał Tadeusza Jarmuziewicza z funkcji wiceministra.

Kłopoty Jarmuziewicza rozpoczęły się pod koniec maja, gdy ujawniono informację o jego spotkaniu z przedstawicielami firmy budującej autostradę A1. Media donosiły o notatce sporządzonej przez pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z której wynikało, że Jarmuziewicz rozmawiał w restauracji z przedstawicielami firmy Alpine Bau i lokalnymi władzami o budowie odcinka autostrady A1. Tymczasem pracownicy resortu mieli zakaz spotkań towarzyskich z przedstawicielami firm wykonujących inwestycje zlecone przez GDDKiA.

Jarmuziewicz utrzymuje, że nadal nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie opisanej w notatce GDDKiA, a decyzję premiera przyjmuje z "absolutną pokorą" i nie odbiera jej jako kary. "Premier powołuje, premier odwołuje. On decyduje o kształcie gabinetu. Taką ma koncepcję, tak chce mieć poskładany rząd i tyle" - uznał Jarmuziewicz. Dodał, że wróci do pracy poselskiej.

Po ujawnieniu informacji o spotkaniu z przedstawicielami firmy Alpine Bau i lokalnymi władzami, Jarmuziewicz złożył wyjaśnienia ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, po czym udał się na urlop. Nowak wskazał wtedy, że między inwestorem, czyli GDDKiA, a wykonawcą części autostrady A1, firmą Alpine Bau, toczy się spór. Dlatego - jak podkreślał - szczególnie urzędnicy państwowi powinni być ostrożni w kontaktach z tą firmą. Pod koniec maja premier Tusk twierdził, że z informacji, jakie uzyskał od Jarmuziewicza wynika, że "okoliczności spotkania nie są dyskwalifikujące"