Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 26.06.2013

Związki powołały ogólnopolski komitet protestacyjno-strajkowy

11 lipca spotkają się prezydia trzech central związkowych i wtedy zapadną decyzje dotyczące planowanych na wrzesień strajków i protestów.
Przewodniczący NSZZ S Piotr Duda (L), przewodniczący OPZZ Jan Guz (C) i przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka (P)Przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda (L), przewodniczący OPZZ Jan Guz (C) i przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka (P) PAP/Rafał Guz

W środę związki zawodowe - Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych - opuściły posiedzenie i zawiesiły swój udział w pracach Komisji Trójstronnej.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz wyjaśnił, że zawieszenie udziału związkowców w obradach Komisji Trójstronnej oznacza, że związki nie będą brały udziału w plenarnych posiedzeniach Komisji, w posiedzeniach prezydium, jej zespołach problemowych, nie będą też działały wojewódzkie komisje.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda powiedział, że na sali obrad zostali "ci, którzy będą prowadzić dialog dwustronny". - Którzy już dawno uszyli koalicję, czyli rząd i pracodawcy, i robią wszystko przeciwko stronie związkowej, czyli pracowniczej - stwierdził Duda. - My nie mamy zamiaru dłużej tego dialogu dwustronnego pracodawców i rządu wspierać. Mają teraz wolną rękę, niech sobie robią, co chcą - dodał.
Związki domagają się ustąpienia z funkcji przewodniczącego Komisji ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz jego dymisji z funkcji ministra pracy. Chcą też m.in. wycofania z prac legislacyjnych zmian w kodeksie pracy, które zakładają uelastycznienie czasu pracy m.in. poprzez wydłużenie okresów rozliczeniowych pracy z czterech miesięcy do roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk