Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 04.07.2013

Odwrócona hipoteka: nie ma ustawy, możesz stracić mieszkanie

Resort Gospodarki przygotował kolejną wersję założeń do ustawy o odwróconej hipotece. Teraz luki w prawie eksponują emerytów na ryzyko utraty mieszkania.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News

Nowe prawo ma chronić przed nadużyciami, na które teraz są narażone osoby przekazujące swoje mieszkania w zamian za dożywotnią rentę.

Największym zagrożeniem jest zaprzestanie wypłaty swoich zobowiązań przez podmiot, który przejął mieszkanie. Co wtedy? - Emeryt nie ma pieniędzy. Nie stać go najczęściej na prawnika. Często ma kłopoty ze zdrowiem. Na pewno sobie z taką sytuacją nie poradzi - Krzysztof Oppenheim, ekspert rynku nieruchomości.

Przyczyny takiej sytuacji jest wiele. - Zaprzestanie wypłat renty może niestety nastąpić z powodu upadłości spółki, która sprzedaje odwróconą hipotekę. Wtedy emeryt zostaje z niczym – dodaje ekspert. -Dlatego właśnie podstawową sprawą, w przypadku uregulowań prawych dotyczących odwróconej hipoteki jest znaczące ograniczenie podmiotów, które mogą się nimi zajmować - mówi Krzysztof Oppenheim.

Rekomendacje jednak na razie pozostają w sferze ustaleń. Wiele firmy już oferują takie produkty. Jednak dopóki nie ma przepisów to prawo nie określa jakie warunki spółka musi spełnić, żeby oferować odwróconą hipotekę. Zupełnie dowolne są także umowy.

- W umowie powinien zaleźć się zapis jakie koszty będziemy ponosić, jak będą waloryzowane świadczenia, w jaki sposób odstąpić od umowy – wylicza Bartosz Turek z Home Broker – niestety w wielu umowach tych zapisów brakuje.

Więcej o odwróconej hipotece dowiesz się słuchając audycji "Aktualności ekonomiczne".