Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Beata Krowicka 17.07.2013

Finansowanie partii politycznych. Będzie debata w Sejmie

Uczestnicy zainicjowanej przez Ewę Kopacz debaty przyjrzą się sposobom finansowania partii i zastanowią się, na co ugrupowania powinny wydawać pieniądze.
Sala posiedzeń SejmuSala posiedzeń SejmuPAP/Tomasz Gzell

W niedzielnej debacie "Zasady finansowania partii politycznych" wezmą udział eksperci prawa konstytucyjnego, socjologii, etyki i politologii, a także przedstawiciele klubów parlamentarnych i organizacji pozarządowych.

Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być źródło pozyskiwania środków na działalność partii politycznych w Polsce.

Eksperci spróbują także ustalić, na jakie cele powinny być przeznaczane środki finansowe oraz kto i w jaki sposób powinien kontrolować wydatki partyjne.

Debacie, która rozpocznie się o godzinie 11.30, patronuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Będzie ona także brała udział w dyskusji.

 

Rozmowa o finansowaniu partii otworzy cykl debat zapowiedzianych przez marszałek Sejmu. Kolejna będzie poświęcona liczbie posłów, roli Senatu i immunitetu. Na trzecim spotkaniu będzie mowa o projektach obywatelskich, zasadach przeprowadzania referendów oraz możliwości wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
Marszałek Sejmu wystąpiła z inicjatywą zorganizowania debat po czerwcowej zapowiedzi premiera dotyczącej inicjatywy likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Donald Tusk wystąpił z taką propozycją po tym, jak media ujawniły, że środki z kasy Platformy Obywatelskiej były przeznaczane m.in. na garnitury, cygara i wyjścia do nocnych klubów.

PO złożyła w Sejmie projekt w sprawie likwidacji budżetowego finansowania partii, w którym mowa jest o utrzymywaniu partii z darowizn i składek członkowskich. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2014 r. Z wyliczeń PO wynika, że likwidacja subwencji pomogłaby zaoszczędzić 55 mln zł rocznie.

Zdaniem Ewy Kopacz temat wymaga szerszego omówienia, stąd pomysł na debatę.

- Temat budzi mnóstwo emocji. Zasługuje na poważne traktowanie. Zasługuje na poważną, otwartą debatę. Gdzie debatować, jak nie w Sejmie? Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat polskiego parlamentaryzmu - wyjaśniała Kopacz.

Polskie Radio jest patronem debaty "Zasady finansowania partii politycznych".

PAP, bk