Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 30.07.2013

Stacja londyńskiego metra wystawiona na sprzedaż

Brytyjskie ministerstwo obrony chce się pozbyć nieczynnej stacji metra Brompton Road i przy okazji zarobić 60 mln funtów na finansowanie operacji bojowych.
Stacja metra Brompton RoadStacja metra Brompton Road Annie Mole/Wikimedia Commons/CC

Ze względu na przeszłość budynek stacji może stać się turystyczną atrakcją. W czasie II wojny światowej w położonym pod nim bunkrze mieścił się tajny ośrodek dowodzenia broniącej Londynu artylerii przeciwlotniczej. Ówczesny brytyjski premier Winston Churchill miał składać tam wizyty, by obserwować kierowanie walką z samolotami Luftwaffe. W bunkrze przesłuchiwano też jakoby bliskiego współpracownika Adolfa Hitlera Rudolfa Hessa, który wylądował na spadochronie w Szkocji w 1941 roku.
Budynek użytkują obecnie dywizjon lotniczy Uniwersytetu Londyńskiego, jednostka marynarki wojennej tej samej uczelni oraz dywizjon 46F Korpusu Szkolenia Lotniczego (ATC). W liczącym 2,6 tys. m kw. powierzchni obiekcie znajdują się: sala musztry, biura, garaże, stołówka oraz podziemne pokoje, tunele i klatki schodowe.
Oryginalny w stylu budynek, wzniesiony w 1906 roku według projektu architekta Leslie Greena, przestał obsługiwać pasażerów metra w 1934 roku. Wówczas uznano, że do obsługi pasażerów wystarczą dwi sąsiadujące z Brompton Road stacje: Knightsbridge i South Kensington.
Spośród wyłączonych z użytku stacji londyńskiego metra 32 uchowały się do dziś przed rozbiórką. Niektóre z nich, jak Aldwych, służyły w czasie wojny, jako schrony przeciwlotnicze. Wnętrza stacji Aldwych wykorzystywane są od czasu do czasu jako dekoracja przy kręceniu filmów fabularnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''