Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 02.09.2013

Politycy na temat zmian w OFE

Jeszcze nie znamy ostatecznego kształtu rządowych propozycji zmian w OFE, a politycy już je komentują.
Emeryci pokazują zestawienia emerytalne w ZUSEmeryci pokazują zestawienia emerytalne w ZUSGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Marcin Kierwiński z PO (IAR): o zmianach w OFE
  • Poseł Przemysław Wipler (IAR): rząd wcale nie chce reformować systemu emerytalnego
  • Szef SLD Leszek Miller (IAR): SLD poprze każdy wariant zmian w OFE
Czytaj także

Niewykluczone, że ministrowie zajmą się reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych na posiedzeniu rządu we wtorek 10 września. W lipcu rząd przekazał do konsultacji społecznych trzy propozycje zmian.

Poseł Przemysław Wipler napisał do premiera w tej sprawie interpelację. Stawia w niej 22 pytania dotyczące reformy emerytalnej. Podczas konferencji prasowej przekonywał, że rząd wcale nie chce reformować systemu, ale zamierza - jak się wyraził - położyć rękę na pieniądzach zgromadzonych w OFE, by za to kupić sobie trzecią kadencję. Wipler zapowiedział, że niebawem, jego stowarzyszenie Republikanie zaprezentuje własne propozycje zmian w systemie emerytalnym.
Szef SLD Leszek Miller zapowiada, że jego klub poprze każdy wariant, który będzie prowadził do dobrowolności ubezpieczeń w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jego zdaniem, prace nad zmianami zbyt długo trwają, a kolejne warianty mnożą się jak króliki.
Marcin Kierwiński z PO nie widzi nic złego w tym, że w samym rządzie toczy się dyskusja na temat różnych wariantów dotyczących zmian w OFE. Nie ma tym nic nadzwyczajnego, że w pojawiły się propozycje modyfikacji jednej z propozycji - przekonuje poseł.
Rząd zaprezentował trzy warianty zmian w systemie emerytalnym. Pierwszy z nich przewiduje likwidację części obligacyjnej Funduszy, drugi wprowadza dobrowolność przynależności, a trzeci dobrowolność z dodatkowym obciążeniem, wynoszącym 2 procent składki emerytalnej. Osoba należąca do OFE musiałaby je dopłacić.
abo