Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 06.09.2013

Rząd wraca do rozmów o budżecie na 2014 rok

Po nocnej przerwie, ministrowie wrócili w piątek znów spotkali się, by omówić przyszłoroczny budżet i i propozycje zmian w systemie emerytalnym.
Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (L), minister obrony Tomasz Siemoniak (C) i premier Donald Tusk (P) podczas posiedzenia rządu 5 wrześniaMinister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (L), minister obrony Tomasz Siemoniak (C) i premier Donald Tusk (P) podczas posiedzenia rządu 5 wrześniaPAP/Radek Pietruszka

Według założeń, nasza gospodarka w 2014 roku ma się rozwijać w tempie 2,5 procent, a średnioroczna inflacja ma wynieść 2,4 procent.
Deficyt budżetowy ma wynieść powyżej 51 miliardów złotych - tak wynika z informacji pojawiających się w mediach.
Podczas Forum Inwestycyjnego w Tarnowie poinformowano, że przychody z prywtayzacji w 2014 roku mają wynieść 3 miliardy 700 milionów złotych, czyli będą niższe od tegorocznych. W tym roku mają wynieść około 5 miliardów złotych.
Porządek obrad został uzupełniony o punkt poświęcony zmianom dotyczącym Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Rząd zaproponował, by część obligacyjna OFE została przekazana do ZUS. Środki te trafiałyby na subkonta w Zakładzie, gdzie byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE.

IAR, bk