Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Karaś 16.09.2013

"Mechanizm janosikowego musi być zrewidowany"

Goście audycji "Puls Trójki" uważają, że janosikowe powinno zostać, ale zasady, na jakich ten "pseudopodatek" funkcjonuje muszą być zmienione.
Mechanizm janosikowego musi być zrewidowanysxc.hu/public domain

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest województwo mazowieckie. W tym roku ma oddać ze swoich dochodów 661 mln zł w miesięcznych ratach w wysokości ok. 55 mln zł. Z powodu niższych od planowanych dochodów województwo nie ma z czego płacić. Urzędnicy zdecydowali się na wpłatę tylko części należności i wnioskują do Ministerstwa Finansów o zwolnienie z kolejnych rat.

Zdaniem socjologa z Polskiej Akademii Nauk, prof. Henryka Domańskiego, w sprawie janosikowego zderzają się różne polityki. Biedniejsze województwa - według niego - uważają, że pieniądze im się należą, że to takie wyrównanie szans. Z kolei - jak mówi - zrozumiałe jest, że Mazowsze dąży do tego, by nie płacić janosikowego, bo dla województwa to duże obciążenie. W ocenie dr. Ireneusza Jabłońskiego z Centrum im. Adama Smitha to niepokojące, że Mazowsze występuje przeciwko zasadom określonym przez państwo. Niepokojące jest również to, że władze Mazowsza już we wrześniu nie mają pieniędzy na zapłacenie rat, o których wiedziały dużo wcześniej.

Goście audycji "Puls Trójki" zgodzili się, że janosikowe powinno zostać, ale zasady, na jakich ten "pseudopodatek" funkcjonuje muszą być zmienione. - Wystarczyłoby rozłożyć inaczej obciążenia podatkowe, te które wpływają do kasy publicznej, po to, by nie powodować konieczności oddania tego, co nominalnie wydaje się, że się należy, a jednocześnie pamiętać o tym, że stanowimy jedno państwo, które nie kończy się na Mazowszu czy Dolnym Śląsku - zaznacza Jabłoński.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Damian Kwiek.