Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 21.01.2014

Polisolokaty jak zaraza: rusza lawina pozwów zbiorowych przeciwko ubezpieczycielom

Towarzystwa ubezpieczeniowe Aegon i Skandia przed sądem. Klienci tych instytucji domagają się w pozwach zbiorowych zwrotu opłat pobranych za rezygnację z polisolokat przed terminem. Kary, które musieli zapłacić za wycofanie pieniędzy sięgały 100 procent oszczędności.
Polisolokaty jak zaraza: rusza lawina pozwów zbiorowych przeciwko ubezpieczycielomGlowimages.com
Posłuchaj
  • Po postępowaniach wszczętych przez UOKiK i karach dotyczących polisolokat mówi Agnieszka Majchrzak z UOKiK / Krzysztof Rzyman, POlskie Radio/

Pierwszy pozew zbiorowy, przeciwko firmie ubezpieczeniowej Aegon, trafił do sądu w listopadzie ubiegłego roku. Złożyło go 168 osób. - I mogą dołączyć się kolejne - wyjaśnia w rozmowie z serwisem gospodarka.polskieradio.pl Małgorzata Rother, stołeczna rzecznik konsumentów, które reprezentuje w tej sprawie klientów.

Rezygnujesz z poliso lokaty – płacisz 99 proc. swoich oszczędności

Przed sądem będzie domagać się zwrotu opłat likwidacyjnych, które Aegon pobierał w przypadku wcześniejszego zerwania polisolokaty. Towarzystwo zażądało aby w przypadku, gdy klient rezygnował z umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w pierwszym roku oszczędzania taka opłata sięgała nawet 99 proc. wpłaconych środków. Po 5 latach wynosiła 60 proc.

10 tys. złotych straty

Kolejna sądowa sprawa dotyczy towarzystwa ubezpieczeniowego Skandia. Zbiorowy pozew dotyczący opłat pobieranych przez tę instytucję trafił do sądu tydzień temu. - To są 104 osoby. Szykujemy już drugą grupę - mówi nam Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów w Szczecinie.

UOKiK ukarał Getin Noble Bank za polisolokaty. Bank: chcemy się odwołać

Wszyscy domagają się tego samego - zwrotu opłat pobieranych przez instytucje. Chodzi o niemałe kwoty. Przeciętnie to ponad 10 tys. zł. Łączna kwota roszczeń tylko w tym jednym sporze to ponad milion 100 tys. zł

Będą kolejne pozwy

- Szykujemy też pozew zbiorowy w imieniu klientów towarzystwa AXA - dodaje Longina Kaczmarek. A do sądów mogą trafiać kolejne sprawy. Setki klientów zgłaszają chęć dołączenia do pozwów przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym Europa, Generali, Compensa, Nordea, Open Life, czy Allianz. Organizują się poprzez stronę http://www.przywiazanidopolisy.pl/

Polisolokaty jak zaraza…

Polisolokatom przygląda się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - To jest bardzo gorący temat zarówno dla klientów banków, jak i dla nas. Od roku dostajemy bardzo dużo skarg w tej sprawie - mówił na antenie Polskie Radia 24 Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

Koniec polisolokat - zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

UOKiK nakłada kary…

W tym tygodniu Urząd nałożył ponad 6,7 mln zł kary na Getin Bank. Bank wprowadzał w błąd swoich klientów zawierających umowy o długoletni produkt inwestycyjno-oszczędnościowy i w niewłaściwy sposób go reklamował tłumaczy Agnieszka Majchrzak.

…i zapowiada kolejne kontrole

- Będą kolejne kary, będą kolejne decyzje w sprawie polisolokat - dodaje gość Polskiego Radia 24. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w najbliższym czasie ma przedstawić rozstrzygnięcia dotyczące dwóch banków. Łącznie UOKiK prowadzi teraz 10 postępowań w podobnych sprawach.

Decyzja Urzędu ułatwia sądowy proces

Co prawda inspektorzy z UOKiK nie mogą nakazać bankowi, czy ubezpieczycielowi zwrotu wygórowanych opłat likwidacyjnych, ale decyzja wydana przez Urząd ułatwia późniejszą sądową batalię. - Dajemy konsumentowi wędkę, on sam musi już złowić rybę. To znaczy dochodzić swoich praw. A prawo jest po stronie konsumenta. Bo to bank musi udowodnić, że nie wprowadził klienta w błąd - zaznacza Agnieszka Majchrzak.

Powstanie specjalny raport

UOKiK zamierza w tym roku przeprowadzić głębokie badanie runku polisolokat. - Chcemy gruntownie przyjrzeć się tego typu produktom, dlatego że wpływa do nas mnóstwo skarg od konsumentów - zapowiada gość Polskiego Radia 24. Później Urząd ma przygotować specjalny raport na ten temat.

Konsumencie, bądź czujny

Na razie klientom instytucji finansowych eksperci radzą zachowanie czujności. Bo nie każdy produkt finansowy reklamowany, jako bezpieczny, faktycznie pozwala chronić zebrany kapitał. Przekonało się już o tym tysiące osób, które wykupiły polisolokaty. - Jest możliwy zysk, ale jest też możliwa bardzo duża strata - podkreśla Agnieszka Majchrzak.

Krzysztof Rzyman