Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.05.2014

Kredyty hipoteczne zaczną drożeć już w lipcu

Mimo, że RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to jednak można się spodziewać, że już w lipcu zaczniemy więcej płacić za kredyty udzielone w złotych.
Koszty kredytów lekko wzrosną.Koszty kredytów lekko wzrosną.sxc.hu
Posłuchaj
  • Już od lipca możemy się spodziewać większych opłat za kredyty w złotych. Dlaczego tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz z firmy Expander. /Elzbieta Szczerbak, PR24/
Czytaj także

Jak tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz z firmy Expander, to efekt procedur bankowych, które w lipcu będą aktualizować oprocentowanie kredytów na kolejne trzy miesiące.

WIBOR podniesie nam koszt kredytu hipotecznego

Wynika to z tego, że kredyty są oparte nie bezpośrednio o stopę referencyjna NBP, ale o stopę rynku międzybankowego czyli o WIBOR, z reguły trzymiesięczny, czyli ten, który będzie obowiązywał na koniec czerwca.

A obecnie stopa referencyjna wynosi 2,5 proc. a WIBOR – 2,72 proc. To oznacza, że czekają nas lekkie podwyżki. Jak mówi analityk Expandera, jeśli WIBOR pozostanie na obecnym poziomie, to podwyżka może wynieść 0,2-0,25. Jeśli natomiast WIBOR wzrośnie, co może mieć miejsce, i wyniesie ok. 3 proc., to koszt kredytu wzrośnie trochę więcej.

W przypadku obciążeń na kartach kredytowych sytuacja wygląda podobnie. Tu obowiązuje zasada górnego pułapu wynoszącego czterokrotności stopy lombardowej, czyli obecnie 16 proc. Jeśli te wzrosną, banki na pewno podniosą też górne oprocentowanie.

Banki już przygotowują się do podwyżek, oferują lepsze lokaty

Jak mówi Aleksandra Łukasiewicz, już obserwuje się podnoszenie oprocentowania lokat przez niektóre banki. To zachowanie świadczy, że banki zaczynają się powoli przygotowywać do nieuchronnych podwyżek stóp procentowych. Można się tego spodziewać albo w końcówce tego roku albo na początku 2015 r. Nie oznacza to, że nie nastąpi to wcześniej, o tym może zadecydować wzrost napięcia za wschodnią granica i osłabienie złotego. Wtedy, jak mówi analityk, można się spodziewać reakcji NBP.

Stąd banki rozpoczynają walkę o klienta, oferując już trochę lepsze od dotychczasowych warunki oszczędzania na ich kontach. Na pewno jednak są one jednak niższe od spodziewanych ofert w 2015 r.  Czyli mamy do czynienia z akcją promocyjną, gdyż nadal średnie oprocentowanie lokat nie przekracza 2,5 proc – mówi Aleksandra Łukasiewicz.

Na razie kredytobiorcy się cieszą

Oczywiście obecna sytuacja cieszy kredytobiorców, tak tych, którzy spłacają kredyty w złotych jak i tych, którzy myślą o jego zaciągnięciu. Ci pierwsi płacą niskie odsetki, ci drudzy, mogą się starać o wyższą pożyczkę.

Elżbieta Szczerbak, jk