Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 19.05.2014

Przedsiębiorcy spisali swoje postulaty. Europosłowie niebawem dostaną Białą Księgę

Przedsiębiorcy chcą mieć wpływ na europejskie prawo, dlatego powstała Biała Księga, która gromadzi wszystkie propozycje zmian. Dokument zostanie przekazany nowo wybranym eurodeputowanym 3 lipca w Sejmie.
Co warto podkreślić, szkolenia ZUS są darmowe. Najwięcej tych szkoleń jest prowadzonych na rzecz przedsiębiorców.Co warto podkreślić, szkolenia ZUS są darmowe. Najwięcej tych szkoleń jest prowadzonych na rzecz przedsiębiorców.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak zadbać, o to żeby PE uchwalał zmiany korzystne dla Polski? – Musimy mieć swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP w rozmowie w Jedynce z Sylwią Zadrożną.
Czytaj także

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a to jedna z ważniejszych instytucji unijnych, która ma ogromny wpływ także na to, co się dzieje w naszej gospodarce.

Biznes dba o swoje interesy

Przedsiębiorcy nie pozostają bierni, spotykają się w poszczególnych regionach kraju i przedstawiają propozycje zmian. Z Andrzejem Malinowskim, prezydentem Pracodawców RP rozmawia Sylwia Zadrożna. - Parlament Europejski podejmuje cały szereg decyzji, które dotyczą polskich przedsiębiorców. Firmy w kraju muszą się do tych zmian dostosować – wyjaśnia gość.

Prawo PE była niekorzystne dla Polski…

O tym, że Parlament Europejski ma ogromny wpływ na krajowych przedsiębiorców świadczą chociażby ostatnie ustalenia klimatyczne. – Polscy przedsiębiorcy źle przyjęli pakiet klimatyczny, który zakłada redukcję emisji CO2 o 20 proc., podniesienie efektywności energetycznej o 20 proc. oraz udział odnawialnych źródeł energii na poziomie 20 proc. – wylicza Andrzej Malinowski – efekty tej decyzji już są widoczne, europejski przemysł ucieka do krajów gdzie nie ma takich obostrzeń – dodaje.

Głośno było ostatnio także o dyrektywie tytoniowej. – Sławna, moim zdaniem wymierzona w polską gospodarkę, dyrektywa tytoniowa, udarza w producentów tytoniu. W Europe najwięcej tego surowca pochodzi z Polski i z Włoch – tłumaczy gość.

… ale nie zawsze

Nie wszystkie ustalenia Parlamentu Europejskiego są niekorzystne dla naszej gospodarki. – Przykładem są zmiany w zamówieniach publicznych. W tym przypadku prawo poprawia sytuację naszych firm. Kluczowa zmiana to rezygnacja z kryterium ceny na rzecz jakości i długoterminowych kosztów użytkowania – wyjaśnia Malinowski.

Postulatów powinni pilnować przedstawiciele

Jak zatem zadbać, o to żeby PE uchwalał zmiany korzystne dla Polski? – Musimy mieć swoich przedstawicieli – uważa prezydent Pracodawców RP.

Propozycji jest dużo

Przedsiębiorcy mają różne pomysły na swoje regiony. W Rzeszowie na przykład istnieje tzn. Dolina Lotnicza. Firmy wskazują, że skupia ona silny kapitał ludzki. Mówi się o tym, żeby powstała tam polska Dolina Krzemowa.

Większość przedsiębiorców podkreśla potrzebę rozbudowy infrastruktury. Zwraca się także uwagę na szlaki wodne. Warszawa zaś postuluje, żeby wydzielić statystycznie miasto  z reszty regionu. To pozwoli na korzystniejszą dystrybucję funduszy z Unii Europejskiej.

Sylwia Zadrożna, abo