Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Przerwa 13.10.2014

Coraz więcej wyłudzeń ubezpieczeń. Straty firm sięgają 130 mln zł

Wartość wykrytych wyłudzeń ubezpieczeniowych za 2013 rok wyniosła 130 mln zł - informuje w swoim raporcie Polska Izba Ubezpieczeń. To znacząco więcej niż w 2012 roku - mówi Maciej Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Coraz więcej wyłudzeń ubezpieczeń. Straty firm sięgają 130 mln zł foxumon/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Maciej Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń mówi o wzroście przestępczości ubezpieczeniowej /Aleksandra Michałek-Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Dodaje, że jednocześnie zmienia się przestępczość ubezpieczeniowa. - Nieco przesunęły się akcenty przestępczości ubezpieczeniowej. Najwięcej wykrywanych zdarzeń dototyczy ubezpieczeń samochodów, czyli wypadków aut. Albo wypadków, których nie było, ale takich co do których któraś ze stron podała inny przebieg niż było rzeczywiście, albo kradzieże, które się nie zdarzyły - mówi gość Aleksandry Michałek-Tycner.
Według niego coraz częściej dochodzi do prób wyłudzania wysokich ubezpieczeń na życie. Coraz częściej także zajmują się tym nie pojedyncze osoby, ale zorganizowane grupy przestępcze. Na jaką kwotę faktycznie dokonano wyłudzeń ubezpieczeń - trudno wyliczyć - stwierdza ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.
- Są przypadki fingowania zgonów. Dostarczania podrobionej dokumentacji tylko po to, żeby wyłudzić odszkodowanie - mówi Maciej Tarczyński i dodaje, że każda osoba, która dokonuje przestępstwa ubezpieczeniowego jest zagrożona odpowiedzialnością karną. Może pójść za to do więzienia.
Polska Izba Ubezpieczeniowa ma coraz skuteczniejsze narzędzia do zapobiegania wyłudzeniom i coraz lepszą współpracę w tym zakresie z policją i prokuraturą. Ponadto struktura polskiego systemu ubezpieczeń jest taka, że wiele ubezpieczeń nie jest w ogóle narażonych na wyłudzenia.

/Aleksandra Michałek-Tycner, mp/