Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 31.01.2015

To będzie dobry rok dla płatności bezgotówkowych

W sklepach miało być taniej i jest. Ale nie z powodu spadku kosztów, tylko przez deflację. A za nami kolejna obniżka opłaty interchange, pobieranej od transakcji bezgotówkowych.
Karta kredytowaKarta kredytowaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Robert Łaniewski: jeszcze rok temu koszty obsługi transakcji bezgotówkowych sięgały trzech procent (IAR)
  • Robert Łaniewski: przybędzie terminali płatniczych (IAR)
Czytaj także

Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Robert Łaniewski przypomina, że jeszcze rok temu koszty obsługi transakcji bezgotówkowych sięgały trzech procent. Dziś wiadomo, że koszt akceptacji kart będzie zbliżał się do kosztu obsługi gotówki. W kalkulacjach przedsiębiorców coraz częściej będzie opłacało się przyjmować płatności bezgotówkowe, przewiduje ekspert.

Przybędzie terminali płatniczych
Robert Łaniewski jest przekonany, że coraz częściej będziemy płacić, nie nosząc przy sobie gotówki. Robert Łaniewski przewiduje, że na koniec tego roku w Polsce będzie około 400 tysięcy terminali do płatności bezgotówkowych. Będzie to oznaczało około 30procentowy wzrost w ujęciu rocznym.
29 stycznia weszła w życie nowela ustawy o usługach płatniczych. Obniżyła na opłatę interchange do 0,2 procent w przypadku płatności kartami debetowymi oraz 0,3 procent w przypadku kart kredytowych.

IAR, awi

/