Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.02.2015

PIT 2014: jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?

Do końca kwietnia musimy się rozliczyć z ubiegłorocznych dochodów i zapłacić należny podatek. Co ważne, z polskim urzędem skarbowym muszą się też zazwyczaj skontaktować te osoby, które pracowały za granicą.
Praca w Unii EuropejskiejPraca w Unii EuropejskiejGlow Images
Posłuchaj
  • O rozliczaniu dochodów uzyskanych z pracy za granicą mówili w radiowej Jedynce goście Po pierwsze ekonomia: Marek Jarocki z EY i Rafał Sidorowicz z MDDP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Należy te dochody wykazać w rozliczeniach rocznych. Na szczęście jest tak, że jeżeli pracuje się za granicą i wynagrodzenie jest wypłacane przez zagranicznego pracodawcę, to w Polsce najprawdopodobniej ten podatek nie wystąpi – mówi Marek Jarocki z EY.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

W większości krajów europejskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązują do zapłaty podatku jedynie w kraju, w którym dochody zostały osiągnięte.

Zeznania w naszym kraju nie musi składać np. osoba pracująca w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Jednak pod pewnymi warunkami, dodaje Rafał Sidorowicz z MDDP.

- Dochody z pracy w Niemczech, wypłacone przez tamtejszego pracodawcę, co do zasady będą podlegały opodatkowaniu za granicą. To oznacza, że w Polsce będą one zwolnione z opodatkowania. Zatem jeżeli pracujący z Niemczech w ciągu roku nie uzyskał innych dochodów, np. z umowy o pracę w Polsce, to nie będzie zobowiązany do składania zeznania podatkowego u nas i rozliczania się z dochodów niemieckich – wyjaśnia Rafał Sidorowicz. – Obowiązek rozliczenia się z dochodów niemieckich powstanie, jeżeli taka osoba miała inne dochody w Polsce, lub chce skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko – dodaje ekspert.

Wtedy musimy te dochody wykazać w zeznaniu podatkowym. Nie zapłacimy jednak od nich podatku.

Mechanizm tzw. ulgi abolicyjnej

Są jednak kraje, w których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie przewiduje zastosowania metody wyłączenia. To między innymi Australia, Chile, Finlandia, Rosja i USA. Pracując np. w Stanach, zawsze musimy złożyć zeznanie podatkowe w polskim urzędzie skarbowym.

- Niektóre z umów mają mechanizm nieco inny. Stanowią, że rzeczywiście podatku w Polsce nie trzeba płacić, natomiast trzeba to pokazać w dochodzie podlegającym opodatkowaniu. Mamy jednak wówczas prawo do odliczenia od polskiego podatku tego, który został zapłacony za granicą. Jeżeli wystąpiłyby niekorzystne różnice pomiędzy tymi metodami, to teraz mamy też dodatkowe miejsce, w którym można to wyrównać, więc de facto sprowadza się to do tego, że te dochody są zwolnione – wyjaśnia Marek Jarocki.

Wynika to z mechanizmu tzw. ulgi abolicyjnej.

Należy złożyć PIT-36 z załącznikami

Co ważne, dochody z pracy za granicą powinniśmy zadeklarować w formularzu PIT-36.

- PIT-36 należy złożyć wraz z załącznikami. Standardowym załącznikiem jest PIT/ZG, gdzie wykazujemy dochody uzyskane za granicą z informacją, w jakim kraju te dochody zostały uzyskane. W przypadku podatników, którzy korzystają z ulgi abolicyjnej, do dołączenia do zeznania będzie również załączniki PIT/O, który standardowo składamy np. w przypadku odliczania ulg na dzieci, ale on również zawiera opcję pozwalającą na wykazanie ulgi abolicyjnej – tłumaczy Rafał Sidorowicz.

Justyna Golonko, awi

/