Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Przerwa 16.03.2015

PIT 2014: ruszył system wstępnie wypełnionych deklaracji

- To historyczna chwila, fiskus za nas wypełnia zeznania podatkowe - mówi Andrzej Marczak partner firmy doradczej KPMG, szef zespołu ds. podatku PIT.
Andrzej Marczak był gościem audycji Po pierwsze ekonomia. Zwrócił uwagę na wiele niedogodności nowego systemu przygotowanego przez MF. - Ten system nie zawiera ułatwień, które już funkcjonują w systemie e-deklaracje - mówiłAndrzej Marczak był gościem audycji "Po pierwsze ekonomia". Zwrócił uwagę na wiele niedogodności nowego systemu przygotowanego przez MF. - Ten system nie zawiera ułatwień, które już funkcjonują w systemie e-deklaracje - mówiłPAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
  • Ruszył system wstępnie wypełnionych deklaracji PIT. Usługa jest adresowana do grupy podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się za pomocą deklaracji PIT-37 (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Andrzej Marczak był gościem Krzysztofa Rzymana w audycji "Po pierwsze ekonomia".  Zwrócił uwagę na wiele niedogodności nowego systemu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. - Ten system nie zawiera ułatwień, które już funkcjonują w systemie e-deklaracje. Czy warto było wydawać pieniądze na nowy system skoro istnieją już e-deklaracje. To takie trochę uszczęśliwianie na siłę - mówił. Dodał jednak, że jest to pozytywana zmiana. Resort finansów liczy, że w tym roku z usługi wstępnego rozliczenia PIT skorzysta pół miliona podatników.

Jak działa nowy system?

Wstępne rozliczenie przygotowywane jest na podstawie informacji pochodzących z informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. otrzymanych od płatników. Nie obejmuje ona m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli więc podatnik otrzymał przychody od organów rentowych musi je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.
Z usługi mogą korzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które muszą rozliczyć podatek za 2014 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Każdy użytkownik może wejść na zakładkę "Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe" na stronie internetowej Portalu Podatkowego, zalogować się, pobrać wypełniony formularz, potwierdzić go lub uzupełnić o ulgi, preferencje, czy 1 proc. na OPP.

Niezbędne dane
Aby pobrać i wysłać rozliczenie potrzebne są takie dane jak: identyfikator podatkowy - PESEL/NIP, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu za 2014 r. (niezbędna do pobrania PFR), kwota przychodu za 2013 r. (niezbędną do wysyłki zeznania), adres e-mail - na który przesłany zostanie "kod autoryzujący" numer identyfikacyjny zeznania pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Limit błędów
MF ostrzega, że po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelniania rozliczenia nastąpi automatyczna blokada dostępu do usługi. W tej sytuacji nadal będzie można rozliczyć się za pomocą systemu e-Deklaracje lub papierowo.
Możliwość wstępnego wypełnienia przez administrację podatkową PIT-ów podatników wprowadzono uchwaloną we wrześniu nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Weszła ona w życie 1 stycznia.

Krzysztof Rzyman/PAP/mp