Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 31.03.2015

Nie wszystkie banki pomagają frankowiczom

Od 15 stycznia, czyli od dnia gdy Szwajcaria uwolniła kurs franka, osoby posiadające kredyty we franku szwajcarskim nerwowo obserwują kurs tej waluty i liczą na zapowiadaną przez banki pomoc w spłacie zadłużenia. Dziennikarz Polskiego Radia sprawdził, które banki wprowadziły rozwiązania ułatwiające życie frankowiczom.
Posłuchaj
  • Dziennikarz Polskiego Radia sprawdził, które banki wprowadziły rozwiązania ułatwiające życie frankowiczom. Niestety, w wielu przypadkach zakończyło się na zapowiedziach, mówi Paweł Majtkowski, Główny Analityk z Centrum Finansów Aviva./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA./
Czytaj także

Jak mówi Paweł Majtkowski, Główny Analityk z Centrum Finansów Aviva, większość banków wprowadziła rozwiązania zaproponowane przez Związek banków Polskich. Wśród nich wymienia ujemna stawkę LIBOR, ale tylko kilka banków zaakceptowało ujemne oprocentowanie kredytu.

Część banków zmniejszyła też spread, czyli różnice między kupnem a sprzedażą franka szwajcarskiego.

Jak dodaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera, banki wydłużają ponadto okres kredytowania, pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu na jakiś czas, proponują tez spłatę kredytu po kursie NBP. Tyle, że wtedy trzeba spłacić cały kredyt.

Niestety nadal dużym problemem w wielu bankach jest spłacanie frankowego kredytu właśnie w tej walucie. – często można to zrobić tylko w jednym oddziale banku, często nie przyjmuje się bilonu – mówi Majtkowski.

Jak podkreśla, nadal czekamy na rozwiązania systemowe, które banki maja zaproponowac frankowiczom w maju.

Dominik Olędzki, jk

/