Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 14.09.2015

Kto ogłasza upadłość konsumencką?

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje od 2009 roku, ale dopiero od tego roku, po nowelizacji ustawy, rośnie znacząco liczba takich bankructw.
Z możliwości ogłoszenia upadłości skorzystała dotychczas śladowa ilość konsumentówZ możliwości ogłoszenia upadłości skorzystała dotychczas śladowa ilość konsumentówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O upadłości konsumenckiej w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

I co ciekawe, znacznie częściej na taki krok decydują się kobiety, które mają też wyższe kredyty. Ze Sławomirem Grzelczakiem, prezesem Zarządu Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor rozmawiała Aleksandra Tycner.

Co daje ogłoszenie upadłości?

- Ten rok skończymy na liczbie upadłości około 2000. Ten kij ma dwa końce. Z jednej strony uwalniamy się od długu i od wierzyciela. Nie można już nas nękać telefonami, wizytami. My jesteśmy już chronieni. Z drugiej strony pod nadzorem sądu trzeba swój majątek spieniężyć. Rozliczyć się na tyle, na ile to możliwe z wierzycielem. A później jeszcze zwykle do 3 lat spłacać te długi – wyjaśnia gość.

Najwięcej upadłości na Mazowszu

- Najwięcej osób zdecydowanie upada na Mazowszu, ale także na tu jest najwięcej kredytów. Aż 53 proc. osób upadłych skończyła już 45 lat. A ponad 1/3 wszystkich upadłych to są osoby powyżej 55 roku życia – mówi specjalista.

Ponad 10 kredytów

Większość osób w kłopotach ma znacznie więcej niż jeden kredyt. - Zauważamy także, że koło 32 proc. to są osoby, które miały powyżej 5 kredytów, a 6 proc. osób miało powyżej 10 kredytów. Jako ciekawostkę chciał bym powiedzieć, że osoba, która miała najwięcej kredytów i upadła to była pani, która miała 47 równego rodzaju zobowiązań – podkreśla rozmówca.
 
W naszym kraju tylko 60 procent wniosków kończy się ogłoszeniem upadłości. Reszta oddalana jest ze względu na braki formalne, zatajenie różnych składników majątkowych lub długi związane z działalnością gospodarczą, które nie mogą być łączone z upadłością konsumencką.

Aleksandra Tycner, abo