Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 22.12.2015

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Wiele osób chcąc oszczędzić: czas, pieniądze i energię, kupuje gwiazdkowe prezenty korzystając z Internetu.
Posłuchaj
  • O zakupach online w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Dagmara Kruszewska, z firmy Sofort (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W ostatnich dniach przed świętami, liczba takich zakupów rośnie nawet o kilkadziesiąt procent.

Certyfikat SSL gwarantuje bezpieczeństwo

Niestety jest to również sezon dla oszustów, dlatego konsumenci powinni zachować zdrowy rozsądek i jeszcze bardziej zwracać uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jest ich kilka wyjaśnia Dagmara Kruszewska, z firmy Sofort.

- Przede wszystkim należy wrócić uwagę na jedną podstawową kwestię, a mianowicie certyfikat SSL. Certyfikat ten rozpoznamy w bardzo prosty sposób, jest to zielona kłódka przed adresem strony internetowej. Dodatkowo adres strony internetowej zaczyna się od https, a nie od http. Oznacza to, że nasze dane są bezpieczne, są zaszyfrowane. Korzystając z takich zabezpieczeń, jak certyfikat SSL, możemy być pewni, że nasze dane przekazywane podczas zakupu internetowego są chronione – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Zewnętrzny audyt

Jest kilka aspektów, które uwiarygadniają sklep internetowy.

- Pierwszym z nich są różnego rodzaju odznaczenia zewnętrznych audytorów. Na polskim rynku mamy kilka firm, które się tym zajmują. Te firmy sprawdzają sklepy pod kontem regulaminów, wiarygodności, dostępności danych kontaktowych na stronach internetowych – wyjaśnia rozmówczyni.

Sprawdź opinie

Warto też poznać ocenę innych klientów dotyczącą danego sklepu.

- Kolejną ważną sprawą jest sprawdzanie opinii o danym sklepie internetowym. Warto zajrzeć na fora tematyczne, które pozwolą nam zasięgnąć opinii innych konsumentów, w kwestii czy dany sprzedawca jest wiarygodny – dodaje.

Przypomnijmy jeszcze, że osoba dokonująca zakupu przez telefon lub Internet ma 14 dni na odstąpienie od umowy i tym samym odzyskanie pieniędzy. Takie prawo daje ustawa o prawach konsumenta. Podczas, ubiegłorocznych zakupów świątecznych jeszcze nie obowiązywała, gdyż weszła w życie dwudziestego piątego grudnia 2014 roku. Teraz można skorzystać z udogodnień jakie stwarza.

Justyna Golonko, abo