Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 16.03.2016

Pomoc dla frankowiczów: ustawa do poprawki?

Trwają analizy i dyskusje ws. pomocy dla frankowiczów po wczorajszym raporcie KNF.
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że ustawę o pomocy frankowiczom trzeba napisać od nowa. /IAR/.
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że pomoc nie powinna być kierowana do wszystkich zadłużonych, a jedynie do tych, którzy jej potrzebują./IAR/.
  • Zdaniem Macieja Krzysztoszka z biura prasowego KNF wyliczenia komisji pokazują, że potencjalne straty sektora mogą sięgnąć dziesiątków miliardów złotych./IAR/.
  • Zdaniem Macieja Krzysztoszka z biura prasowego KNF po wejściu w życie ustawy, około 5 banków mogłoby mieć problemy z płynnością finansową, a 15 banków wykazałoby straty./IAR/.
  • Paweł Jurek z ministerstwa finansów powiedział, że stanowisko resortu poznamy po tym, jak urzędnicy dokładnie zapoznają się z dokumentem./IAR/.
Czytaj także

Ekonomiści namawiają do nowej ustawy, resort finansów analizuje wyliczenia, Kancelaria Prezydenta deklaruje, że weźmie je pod uwagę. Stowarzyszenie frankowiczów krytykuje KNF, bankowcy są gotowi do dyskusji. Premier Beata Szydło czeka na opinię resortu finansów.

Przypomnijmy, KNF uważa, że ustawa prezydencka w obecnym kształcie przyniesie niekorzystne skutki dla banków, ich klientów, systemu finansowego jak i dla budżetu państwa.

Premier: szef KNF-u nie zawsze był bezstronny

Premier czeka na opinię ministra finansów Pawła Szałamachy dotyczącą wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Beata Szydło, pytana o to przez "Rzeczpospolitą" podczas wywiadu transmitowanego na Facebooku, powiedziała, że "szef KNF-u nie zawsze w swoich opiniach był bezstronny" i w tej sprawie chciałaby poznać zdanie ministra finansów.

Projekt prezydenta może zostać poprawiony?

Premier dodała, że projekt prezydenta może jeszcze zostać jeszcze poprawiony. Zaznaczyła, że choć "trzeba rozwiązać kryzys frankowy", to stabilność instytucji finansowych jest "niezwykle ważna".

Ustawa do napisania od nowa?

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że ustawę o pomocy frankowiczom trzeba napisać od nowa.

Ministerstwo Finansów analizuje obliczenia ws. ustawy frankowej

Ministerstwo finansów analizuje raport w sprawie kosztów przewalutowania kredytów walutowych. Paweł Jurek z ministerstwa finansów powiedział, że stanowisko resortu poznamy po tym, jak urzędnicy dokładnie zapoznają się z dokumentem.

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” krytykuje KNF

Gdy część frankowiczów krytykuje analizę Komisji Nadzoru Finansowego na temat skutków prezydenckiego projektu pomocy kredytobiorcom walutowym, bankowcy mówią o rzetelnych danych KNF.

Przedstawiciel stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”, Mariusz Zając krytykuje wyliczenia KNF. Jego zdaniem instytucja w obecnym kształcie nie sprawdza się i nie jest w stanie nadzorować systemu finansowego w Polsce.

Według rozmówcy IAR kancelaria prezydenta powinna niebawem złożyć projekt ustawy w Sejmie. Powinna też uwzględnić uwagi kredytobiorców, polegające na zmianie niektórych algorytmów i pozwalające rozłożyć ewentualne straty sektora finansowego na dłuższy czas oraz zaliczyć je w koszty działalności.

Bankowcy gotowi do rozmów o ustawie o pomocy dla frankowiczów

Przedstawiciel Związku Banków Polskich, Przemysław Barbrich deklaruje gotowość Związku do rozmów o projekcie. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział, że funkcjonują już rozwiązania pomagające osobom, które nie są w stanie spłacać kredytów.

Jeżeli będzie polityczna decyzja o zwiększeniu tej pomocy, to bankowcy są gotowi rozmawiać na ten temat. Przedstawiciele ZBP czekają na inicjatywę Prezydenta.

Uważają też, że pomoc należy skierować do osób, które mają problem ze spłatą rat. Przemysław Barbrich dodaje, że wszystkie strony mogą rozmawiać dysponując rzetelnymi danymi na temat konsekwencji tak zwanego przewalutowania kredytów walutowych.

KNF wylicza wielkie straty dla banków, ich klientów oraz budżetu państwa, po wejściu w życie założeń ustawy

Z wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczących skutków wejścia w życie ustawy o pomocy osobom spłacającym kredyty walutowe, straty banków wyniosłyby blisko 67 miliardów złotych, a budżet państwa straciłby prawie 138 miliardów w ramach pomocy instytucjom finansowym, które miałyby problemy po wprowadzeniu ustawy w życie.


Czytajj więcej
franki szwajcaskie 1200 panthermedia.jpg
KNF: ustawa frankowa może doprowadzić do kryzysu finansowego. Kancelaria Prezydenta odpowiada

Z szacunków Komisji wynika też, że klienci straciliby niemal 71 miliardów złotych.

Do tego, jak wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF, dochodzą koszty związane ze zwrotem tak zwanych spreadów, które szacuje się na ponad 15 miliardów złotych.

KNF: 5 banków miałoby kłopoty z płynnością finansową, 15 – byłoby ze stratami

Według raportu, wprowadzenie regulacji mogłoby wywołać kryzys finansowy i gospodarczy. Jak mówi Maciej Krzysztoszek, około 5 banków mogłoby mieć problemy z płynnością finansową, a 15 banków wykazałoby straty. To skutkowałoby wprowadzeniem programów naprawczych w tych instytucjach. Komisja przebadała blisko 60 banków, które udzielały kredytów denominowanych w walutach obcych.

Kancelaria powinna wziąć pod uwagę wyliczenia i zmienić założenia ustawy

Monika Kurtek uważa, że te kwoty skłonią Kancelarię Prezydenta do poważnej zmiany założeń ustawy. Ekonomistka wskazuje, że pomoc nie powinna być kierowana do wszystkich zadłużonych, a jedynie do tych, którzy jej potrzebują.

Kancelaria Prezydenta deklaruje, że weźmie wyliczenia KNF pod uwagę

Wczoraj Kancelaria Prezydenta opublikowała oświadczenie, że "uznaje wyliczenia Komisji za podstawę do dalszych rozmów na temat ostatecznego kształtu regulacji". Zastrzeżono, że "priorytetem jest pomoc kredytobiorcom, przy zachowaniu stabilności finansowej państwa i sektora bankowego

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta można przeczytać, że urzędnicy czekają na odpowiedź KNF na drugie pismo, dotyczące informacji o portfelach kredytów hipotecznych i sytuacji banków.

"Przewalutowanie po kursie sprawiedliwym". Prezydencki pomysł dla frankowiczów

Źr. TVN24/x-news

Urzędnicy Kancelarii Prezydenta zaprezentowali projekt „sprawiedliwego kursu” w połowie stycznia w pierwszą rocznicę "czarnego czwartku", gdy w 2015 roku posiadacze kredytów we frankach mocno ucierpieli w wyniku wzrostu wartości szwajcarskiej waluty.

IAR, jk