Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.05.2016

Kredyty we frankach nielegalne? W Sejmie nowa ustawa, Kancelaria Prezydenta składa deklarację

Do Sejmu trafił projekt ustawy delegalizujący kredyty udzielone w walutach obcych, w tym we frankach szwajcarskich. W myśl tego projektu banki mają przeliczyć kredyty tak, jakby od początku były one brane w złotówkach - informuje "Gazeta Polska Codziennie".
Posłuchaj
  • Marek Magierowski rzecznik prezydenta twierdzi, że powołany zespół w Kancelarii Prezydenta będzie pracował do końca miesiąca nad poprawkami do ustawy frankowej. Mówi o dopuszczalnej modyfikacji./IAR/.
  • Marek Magierowski zapewnia jednak, że nie zapadły żadne ostateczne decyzje dotyczące ustawy o pomocy frankowiczom./IAR/.
Czytaj także

Jednocześnie w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad nowym projektem ustawy frankowej. Po informacji Reutera, że nie przewiduje ona przewalutowania, Kancelaria zapenia, że prezydent nie wycofuje się z ustawy.

Przeciągające się prace nad rozwiązaniem problemu toksycznych kredytów spowodowały, że zadłużeni we frankach wzięli sprawy w swoje ręce.

Kukiz'15 chce unieważnić umowy kredytowe w walutach zawarte po 1 stycznia 2000 r.

Za pośrednictwem klubu Kukiz'15 złożyli do Sejmu projekt ustawy zakazującej udzielania kredytów w obcych walutach i unieważniającej wszystkie umowy kredytowe zawarte po 1 stycznia 2000 roku w walutach innych niż złote i na czas dłuższy niż pięć lat.

Kredyty byłyby przeliczane po kursie obowiązującym w dniu wypłaty pieniędzy, raty kredytowe zaś po kursie z dnia dokonywania spłaty.

Prezydent zapewnia, że nie wycofuje się z ustawy frankowej

Tymczasem Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda nie wycofuje się z ustawy frankowej, nad którą trwają prace.

Tak przekonuje w rozmowie z IAR dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Reuters podaje, że zamiast przewalutowania, brane jest pod uwagę inne rozwiązanie

Agencja Reuters podała rano, że rząd rozważa zrezygnowania z pomysłu zmuszenia banków do zamiany kredytów hipotecznych we frankach.

Zamiast tego chce wprowadzić prawo pozwalające na odzyskanie przez „frankowiczów” części poniesionych kosztów.

Kancelaria: projekt dopuszcza możliwość modyfikacji

Marek Magierowski rzecznik prezydenta twierdzi, że powołany zespół w Kancelarii Prezydenta będzie pracował do końca miesiąca nad poprawkami do ustawy frankowej." Pan prezydent nie wycofuje się z tego projektu, ale dopuszcza możliwość modyfikacji". - zaznacza Marek Magierowski.

Sławomir Horbaczewski jeden z doradców Andrzeja Dudy tłumaczył jednak Reutersowi, że nie potrzebujemy przewalutowania kredytu, bo to byłoby nie fair wobec tych, którzy zaciągnęli kredyty w złotym.

Kancelaria: nie zapadły jeszcze żadne decyzje

W ciągu dwóch czy trzech lat kurs franka może spaść, a to sprawi, że pożyczkobiorcy tylko na tym stracą. Marek Magierowski zapewnia jednak, że nie zapadły żadne ostateczne decyzje. "Pojawiają się najrozmaitsze pomysły w czasie prac tego zespołu, jednak na razie nie ma żadnych konkluzji i konkretów" - przekonuje rzecznik.

Na przełomie maja i czerwca w tej sprawie ma się zebrać Komitet Stabilności Finansowej. Pomoc frankowiczom była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta.

IAR, PAP, jk