Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 30.05.2016

"Rodzina 500+": środki z programu będą lepiej chronione przed egzekucją komorniczą

Komornicy sięgają po pieniądze, które trafiają na konta rodzin korzystających z rządowego programu "Rodzina 500+".

Aby tego uniknąć, przygotowywane jest rozwiązanie legislacyjne, które umożliwi bankom oddzielenie pieniędzy z rządowego programu od innych wpływających na rachunki bankowe. Powstać mają tzw. bankowe rachunki socjalne, które w 100 proc. będą chronione przed egzekucją komorniczą. 

Kiedy powstaną takie rachunki?

Kiedy banki otworzą takie rachunki? Przede wszystkim jest to teraz zależne od tego, kiedy Ministerstwo Rodziny i Pracy zaproponuje konieczne rozwiązania legislacyjne.

- Minie jeszcze kilka miesięcy zanim powstaną takie rachunki bankowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Jak podkreśla ekspert, przygotowanie takiego rozwiązania nie jest proste.

- Środki pieniężne, kiedy wpływają na rachunek bankowy, z różnych tytułów, tracą swoją tożsamość, nie sposób oddzielić jednych od drugich. Pieniądze nie są przecież znakowane. Jest to duży problem, ale myślę, że będzie wkrótce rozwiązany, poprzez to, że Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które wypłacają świadczenia z programu „Rodzina 500+”, będą oznaczały przelewy odpowiednim identyfikatorem, po to aby w banku można było te środki zidentyfikować – wyjaśnia wiceprezes ZBP. – Najlepiej, gdyby te środki wpłacane były na specjalne rachunki, tzw. „socjalne”. Wówczas byłaby 100-proc. pewność, że środki te będą chronione przed egzekucją komorniczą – dodaje.


W tej chwili potrójne zabezpieczenie

O tym, że rząd pracuje nad tym, żeby powstały specjalne subkonta dla osób, które otrzymują świadczenia socjalne, niepodlegające egzekucji, mówił w radiowej Jedynce wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej  Bartosz Marczuk, który przekonywał jednocześnie, że już dziś te pieniądze są przed taką egzekucją dobrze chronione.

- Wprowadziliśmy potrójne zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą. Po pierwsze zapis ustawowy, że środki te nie podlegają egzekucji. Po drugie, i to bardzo ważne dla tych, którzy obawiają się egzekucji, zapis, że można te pieniądze otrzymać w gotówce. Po trzecie, znaczymy te pieniądze od połowy kwietnia. Banki, zanim komornik do nich przyjdzie, mają informację skąd te pieniądze przyszły i w tytule przelewu jest określone, że są to środki z programu „Rodzina 500+” i nie powinny tych pieniędzy wydawać – wyjaśnia wiceminister Marczuk.

Czwartym zabezpieczeniem przed egzekucją komorniczą mają być właśnie specjalne subkonta.

MarketNews24/Jedynka, awi