Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 03.03.2017

PIT 2016: dwa miesiące na rozliczenie się z fiskusem. Jak zrobić to najszybciej?

Do 2 maja mamy w tym roku czas na rozliczenie się z fiskusem. Najwygodniej można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.
Posłuchaj
  • O rozliczeniu PIT za rok 2016 mówili w radiowej Jedynce: Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Elżbieta Łukaszczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ten sposób z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, mówi Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

- Z ostatnich informacji wynika, że już w tym momencie zostało złożonych ponad 2,9 mln rozliczeń rocznych w wersji elektronicznej, między innymi za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Polacy zauważają, że jest to łatwe, wygodne, zajmujące bardzo niewiele czasu – uważa ekspert.

Szybszy zwrot podatku

W ten sposób dostaniemy też szybciej zwrot podatku, dodaje Elżbieta Łukaszczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo.

Elżbieta Łukaszczyk Zeznania złożone elektronicznie z wykazaną nadpłatą są szybciej obsługiwane przez organy podatkowe.

- Zeznania złożone elektronicznie z wykazaną nadpłatą są szybciej obsługiwane przez organy podatkowe, co przekłada się na szybszy zwrot nadpłaty – wyjaśnia rozmówczyni radiowej Jedynki.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe 

Od połowy marca będziemy mogli korzystać także ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, czyli usługi PFR dostępnej po zalogowaniu się na portalu podatkowym.  

Paweł Jurek Procedowana jest ustawa, która jeszcze bardziej będzie wychodziła naprzeciw podatnikom, bo chcielibyśmy, aby to urzędy skarbowe rozliczały wprost poszczególnych podatników.

- Taka usługa zostanie już po raz trzeci zaproponowana podatnikom, zarówno PIT-37, jak i PIT-38 będzie można złożyć w tej formie. W tym roku, to jeszcze zależy od ostatecznej decyzji parlamentarzystów, właśnie procedowana jest ustawa, która jeszcze bardziej będzie wychodziła naprzeciw podatnikom, bo chcielibyśmy, aby to urzędy skarbowe rozliczały wprost poszczególnych podatników. Na podatnikach spoczywałby tylko minimalny obowiązek złożenia wniosku do urzędu skarbowego. Następnie urząd skarbowy wszystko by automatycznie za nas liczył – tłumaczy Paweł Jurek.

Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, trzeba będzie między 15 marca a 10 kwietnia wysłać drogą elektroniczną wniosek do urzędu skarbowego ze swoimi danymi.      

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać? 

Jeśli chodzi o ulgi, z których możemy skorzystać, to w tym roku jest po staremu, mówi Elżbieta Łukaszczyk.

- Te najpopularniejsze to darowizny, krew, osocze, kościół, kult religijny, pożytek publiczny, Internet, rehabilitacja. Myślę, że najpopularniejszą ulgą jest ta z tytułu wychowywania dzieci. Kwota odliczenia jest uzależniona od liczby dzieci oraz dochodów rodziców. Nowością, która się pojawiła, jest brak obowiązywania załącznika PIT/UZ do PIT-36 lub PIT-37. W tym roku jest prościej, nie dołączamy żadnego załącznika – podkreśla ekspertka.

Co ważne, świadczeń z programu „Rodzina 500 plus” nie trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Duże zmiany w rozliczeniach z fiskusem czekają nas za rok. Wtedy, w rozliczeniach za 2017 rok, będzie obowiązywać nowa kwota wolna od podatku, zależna od poziomu dochodów.​

Karolina Mózgowiec, awi