Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 07.04.2017

Chorwaccy frankowicze wygrywają przed Sądem Konstytucyjnym z bankami

Chorwacki Sąd Konstytucyjny odrzucił w piątek żądanie lokalnych banków, by rozważyć, czy ustawa z 2015 roku o przewalutowaniu kredytów we frankach szwajcarskich na euro, mająca na celu ochronę kredytobiorców, jest sprzeczna z konstytucją.

Prezes Sądu Konstytucyjnego Miroslav Szeparović podkreślił, że ustawa była wtedy potrzebna, by osiągnąć prawomocny cel, jakim była ochrona kredytobiorców przed umacniającym się frankiem szwajcarskim.

Sąd Konstytucyjny: państwo socjalne to obowiązek troski o sprawiedliwy ład społeczny

Zaznaczył, że ustawa zalicza się do pakietu "socjalnie świadomych" ustaw. "Koncepcja państwa socjalnego nakłada obowiązek troski o sprawiedliwy ład społeczny, a ustawodawca ma szerokie pole decyzji" - ocenił Szeparović.

15 stycznia 2015 roku bank centralny Szwajcarii podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka, odchodząc od polityki, która ustanawiała limit spadku kursu euro wobec szwajcarskiej waluty. W następstwie tej decyzji chorwacka kuna straciła ok. 17 proc. wobec franka.

W 2015 r. banki były przeciwne ustawie o przewalutowaniu kredytów frankowych

Osiem chorwackich banków zwróciło się o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją, twierdząc, że nie zagwarantowano w niej równomiernego rozłożenia obciążeń i że złamano zasadę, iż prawo nie działa wstecz.

W Chorwacji 100 tys. frankowiczów

Ustawa nakładała na banki obowiązek przewalutowania na euro kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Kosztami tej operacji w całości obciążone zostały banki. Chorwacki bank centralny oszacował te koszty na ok. 1 miliarda euro.

W liczącej 4,2 mln mieszkańców Chorwacji ponad 100 tys. osób zadłużyło się we frankach, najczęściej na zakup nieruchomości.

PAP, jk