Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 22.10.2018

Rewolucja podatkowa: będzie exit tax, czyli podatek od majątku przy wyjeździe z kraju, zaostrzenie leasingu i odliczania kosztów

Sejm zajmie się w tym tygodniu pakietem ustaw podatkowych. Wśród nich między innymi exit taxem, czyli daniną od majątku, którą będą musieli zapłacić wyjeżdżający z kraju Polacy.
Posłuchaj
  • O przygotowywanej rewolucji podatkowej, przewidującej m.in. wprowadzenie daniny exit tax, zmianach w leasingu czy odliczania kosztów eksploatacji aut, mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner w KPMG./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

To nie jedyne zmiany. Jest też obniżka CITu, wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej z 2 do 3 lat, uregulowanie kwestii opodatkowania kryptowalut.

− Te zmiany to może być rewolucja w podatkach- mówi Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner w KPMG.

Bo, jak podkreśla, jeszcze podatnicy nie okrzepli po ubiegłorocznych zmianach, a już mamy bardzo istotne zmiany prawa podatkowego, a także nowe regulacje obejmujące zawód doradcy podatkowego, w tym jego tajemnicy zawodowej, mówi gość Polskiego Radia 24.

CIT zmniejszony z 15 do 9 procent, ale dla niewielkiej grupy

Pozytywną zmianą jest obniżka stawki CIT z 15 do 9 proc., jednak obejmie ona niewielką grupę firm.
Jak tłumaczy ekspert, zmiany będą dotyczyć podmiotów o przychodach nie przekraczających 1,2 mln euro.

− Bo niewielu jest podatników, którzy przy takiej skali działalności, działają w formie spółek prawa handlowego, stąd też praktyczne znaczenie tej zmiany będzie znikome, ocenia ekspert.

Nowy podatek – exit tax

Wprowadzony będzie też nowy podatek - tzw. exit tax, czyli danina od niezrealizowanych zysków.

Jak tłumaczy ekspert, podatek dotyczyć będzie osób fizycznych jak i prawnych.

Chcesz przenieść się na emeryturę do ciepłych krajów – zapłacisz podatek od majątku

− W przypadku osób prawnych będzie on miał niewielkie znaczenie. Więc realne znaczenie będzie on miał dla osób fizycznych, gdyż dotyczy on sytuacji, kiedy osoba fizyczna przenosi poza Polskę składniki majątku, bądź zmienia rezydencję podatkową w taki sposób, że Polska traci możliwość opodatkowania określonych składników majątku podatnika i wtedy bez zbycia osobie trzeciej majątku, podatnik będzie zobowiązany uiścić podatek w Polsce, li tylko w związku z samym faktem zmiany rezydencji, tłumaczy ekspert.

Zmiany dotyczące leasingu i kosztów eksploatacji aut

Spore zmiany będą też w rozliczaniu leasingu i kosztów eksploatacji samochodów firmowych.

Koszty leasingu – limit do 150 tys. zł
 
Jak wyjaśnia ekspert, od nowego roku koszty przy leasingu będą limitowane do wysokości 150 tysięcy złotych z drobnym wyjątkiem dla samochodów elektrycznych.

Wydatki eksploatacji: odliczenie tylko do 75 procent

Natomiast wydatki związane z bieżąca eksploatacją będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu jedynie do wysokości 75 procent, gdyż w przypadku braku ewidencji użytkowania pojazdu będzie domniemanie prywatnego użytkowania pojazdów.

Do tej pory można było odliczyć 100 proc. kosztów eksploatactyjnych.

Karolina Mózgowiec, jk