Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 26.02.2020

Pracodawca nie dał ci druku PIT? I tak musisz się rozliczyć z fiskusem

PIT-11 to dokument, który każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi do końca lutego. Stanowi on podsumowanie roku podatkowego, na podstawie którego osoba zatrudniona rozlicza się z urzędem skarbowym. Zdarza się jednak, że pracodawca z różnych względów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, co nie zwalnia podatnika z konieczności rozliczenia do końca kwietnia dochodów za miniony rok.
  • Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi formularz PIT-11, ale jeśli tego nie zrobi, to nie zwalnia to pracownika z konieczności rozliczenia się z fiskusem
  • PIT-11 powinien do pracowników dotrzeć do końca lutego, za opóźnienia i zaniechania w tej kwestii firmom grożą kary

Brak PIT-11 od pracodawcy ostatniego dnia lutego nie jest jeszcze powodem do paniki. Kilka dni opóźnienia może bowiem wynikać z faktu, że dokument został wysłany pocztą. Nie warto jednak czekać zbyt długo i najlepiej zapytać pracodawcy wprost, co jest przyczyną opóźnienia. Pamiętać bowiem trzeba, że nawet jeśli pracodawca nie wystawi dokumentu (w terminie albo wcale), nie zwalnia to pracownika od złożenia rozliczenia rocznego w urzędzie skarbowym.

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, skąd pracownik ma pozyskać dane? W takiej sytuacji można na przykład złożyć deklarację z szacunkowymi kwotami i później dokonać korekty zeznania, informując fiskus, że powodem złożenia drugiej deklaracji jest przekazanie informacji PIT-11 po terminie. Najważniejsze bowiem z punktu widzenia obowiązku podatnika jest terminowe rozliczenie podatku. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ponieważ do końca nie będzie wiadomo, czy nawet po 30 kwietnia uda się wyegzekwować PIT-11 od pracodawcy.


shutterstock_laptop-1200.jpg
Rozliczenie z fiskusem. Jak przekazać 1 procent podatku?

Podatnik ma także prawo zwrócić się do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia. Urząd ma obowiązek je wydać, jeżeli może o­no potwierdzić fakty albo stan prawny, wynikający z prowadzonych przez urząd ewidencji. Warto w tym momencie powiadomić o niedostarczeniu dokumentu PIT-11 w terminie, co z dużą dozą prawdopodobieństwa pociągnie za sobą kontrolę u płatnika. Wówczas – za niedopełnienie obowiązków – podlega on karze grzywny.

Jeśli jednak pracodawca rzetelnie odprowadzał podatki i na bieżąco dostarczał do urzędu skarbowego niezbędne dokumenty, a z jakiegoś powodu PIT-11 do podatnika nie dotarł, to wszystkie konieczne do rozliczenia informacje zostaną przygotowane przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT. Dostęp do rozliczenia podatnik otrzyma na Portalu Podatkowym, gdzie może dokonać w nim zmian, rozliczyć ulgi, przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego, a następnie zaakceptować bądź odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.

 

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że jeśli nie złożymy rocznego rozliczenia podatku tylko z tego powodu, że nie dotarł do nas PIT-11, możemy liczyć się z odpowiedzialnością nie tylko za niezapłacenie podatku, ale również za niezłożenie deklaracji podatkowej. Zgodnie bowiem z przepisami to na podatniku, a więc pracowniku, ciąży obowiązek rocznego rozliczenia podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zakład pracy dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika. Jednak także wówczas warto zainteresować się, czy właściwa deklaracja trafiła do urzędu w terminie.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pit.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/DoS, md