Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.10.2020

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów i lokat w złotych się nie zmieni.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na rekordowo niskim poziomie 0,1 procent.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi nadal 0,10 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej" - czytamy w komunikacie NBP.

Posłuchaj
00:20 rada 1.mp3 Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski ocenia, że Rada nie widzi potrzeby zmiany wysokości stóp gdyż obecna sytuacja gospodarcza nie wymaga zmiany oprocentowania kredytów./IAR/.

Ekonomista:należy się spodziewać, że stopy nie zostaną zmienione do 2022 r.

Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski ocenia, że dzisiejsza decyzja Rady świadczy o tym, że nie widzi ona potrzeby zmiany wysokości stóp.

Posłuchaj
00:28 rada 2.mp3 Piotr Bielski spodziewa się, że obecny poziom stóp utrzyma się do końca kadencji Rady, czyli do początku 2022 roku./IAR/.

- A to oznacza, dodaje, że obecna sytuacja gospodarcza nie wymaga zmiany oprocentowania kredytów.

Piotr Bielski spodziewa się, że obecny poziom stóp utrzyma się do końca kadencji Rady, czyli do początku 2022 roku.

Niskie stopy łagodzą negatywne skutki pandemii

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera ożywienie gospodarcze oraz ogranicza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - zaznaczono w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Napływające dane świadczą o ożywieniu aktywności gospodarczej w III kwartale

W Polsce napływające dane wskazują na ożywienie aktywności gospodarczej w III kw., następujące po wyraźnym spadku PKB w II kw. Jednocześnie dane o sprzedaży detalicznej i produkcji za sierpień sugerują, że w ostatnim czasie tempo odbudowy aktywności spowolniło wobec poprzednich miesięcy.

Towarzyszy temu stabilizacja liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, przy utrzymującej się na poziomie wyraźnie niższym niż przed pandemią dynamice wynagrodzeń w tym sektorze. Jednocześnie inflacja we wrześniu – według szybkiego szacunku GUS – wyniosła 3,2 proc. r/r.

"Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej, choć jego tempo może być wolniejsze niż dotychczas. Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP" - poinformowano w komunikacie.

Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez wysoką niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Istotny wpływ na dynamikę aktywności będzie miało także kształtowanie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

IAR, PAP, jk