Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 21.10.2020

Pandemia zmienia zwyczaje płatnicze Polaków. Unikamy płacenia gotówką

Pandemia zmienia nasze zwyczaje płatnicze. Z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020", zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że 38 procent z nas znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach.

Jednocześnie  ponad połowa Polaków (54 procent) zauważa, że w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, w których może zapłacić kartą.

Posłuchaj
00:24 zwyczaje 1.mp3 Z badania wynika, że ponad połowa Polaków (54 procent) jest zdania, że w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, w których może zapłacić kartą. 38 procent z nas znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach. /IAR/.

Obecny tydzień to Tydzień Płatności Bezgotówkowych! Zachęcamy do włączenia się do przygotowanych aktywności🧐A dlaczego #WartoBezgotówkowo?

O tym w krótkim filmie⬇️https://t.co/vxx4QPwlJJ@WIBinstytut @bezgotowkowa @KIR__pl #ZBP @MF_GOV_PL @MRPiT_GOV_PL

Nadal jednak płatności bezgotówkowe są problemem na targowiskach czy bazarach

Jednak, jak zwracają uwagę autorzy badania, nadal dla ponad 60 procent osób problemem jest niedostateczna dostępność płatności bezgotówkowych na targach czy bazarach.


karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
MF chce ograniczyć szarą strefę. Stawia na płatności bezgotówkowe i zachęty dla biznesu


Jak mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, pandemia spowodowała, że polskie społeczeństwo jeszcze bardziej doceniło korzyści, jakie dają płatności bezgotówkowe.

Posłuchaj
00:20 zwyczaje 2.mp3 Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Koalicji na rzecz Rozwoju Płatności Bezgotówkowych i Mikropłatności, powiedział, że płatności bezgotówkowe oznaczają duże korzyści./IAR/.

Aż 83% Polaków pozytywnie ("raczej dobrze" lub "bardzo dobrze") ocenia ogólny dostęp do płatności bezgotówkowych w swoim najbliższym otoczeniu – tak wynika z badania @WIBinstytut "Płatności Bezgotówkowe oczami Polaków 2020" zrealizowanego w ramach #TydzieńPłatnościBezgotówkowych pic.twitter.com/4LUD9apOQT

Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Koalicji na rzecz Rozwoju Płatności Bezgotówkowych i Mikropłatności, powiedział, że płatności bezgotówkowe oznaczają duże korzyści.

- One bez wątpienia prowadzą do bezpiecznego obrotu, do upowszechnienia się nowoczesnych instrumentów płatności i sprzyjają także codziennemu życiu Polaków - dodał.

Do piątku - 23 października trwa Tydzień Płatności Bezgotówkowych.

IAR, jk