Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 07.10.2010

Minister się tłumaczy z wyższych podatków

Szef resortu finansów wyjaśnił, że podniesienie obciążeń fiskalnych to część strategi rządu, dążącej do poprawy bilansu finansów publicznych.
Jacek Rostowski, minister finansówJacek Rostowski, minister finansówfot. PAP

Podniesienie stawki VAT o 1 procent to gra na czas - tak decyzję o podniesieniu podatków tłumaczył podczas debaty budżetowej minister Jacek Rostowski.

Minister tłumaczył, że taka decyzja była bardzo trudna dla rządu z powodów ideologicznych, ponieważ stoi ona w sprzeczności z liberalnym programem gospodarczym PO. Ważniejsze od obniżania podatków jest naprawa finansów publicznych - mówił minister. Częściową winą za złą sytuację finansów państwa, Jacek Rostowski obarczył poprzedni rząd.

Jacek Rostowski przywołał przykłady innych państw europejskich, które razem z programem ograniczania wydatków budżetowych zdecydowały się na podniesienie podatków. Minister zapewnił, że plan konsolidacji finansów publicznych w 4/9 składa się z działań, które obniżają wydatki, a 5/9 opiera się na założeniu, że nastąpi wzrost wpływów budżetowych. Między innymi poprzez podniesienie podatków.

Minister finansów podkreślił, że rząd wybrał drogę stopniowych reform budżetowych. Jacek Rostowski przypomniał, że już w 2008 roku udało się wprowadzić reformę emerytur pomostowych, która spowoduje, że do 2014 roku przeciętny wiek emerytalny wzrośnie o ponad 3 lata. Dzięki temu udało się utrzymać wzrost zatrudnienia mimo kryzysu - przekonywał minister. To także duża oszczędność dla budżetu - dodał minister.

W 2008 roku rząd wprowadził także spore ułatwienia dla przedsiębiorców - przypomniał minister. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku VAT dla drobnych przedsiębiorców, podniesienie progu dla pełnej księgowości, skrócenie terminu zwrotu nadpłaconego podatku VAT oraz obniżenie wysokości kapitału zakładowego dla spółek - to najważniejsze udogodnienia. Minister przypomniał, że znacznie ograniczono też liczbę kontroli w firmach, co poprawiło znacznie atmosferę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2009 roku udało się uchwalić ustawę o finansach publicznych, która pozwala między innymi na długookresowe planowanie działań gospodarczych rządu.

tk