Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 10.02.2021

Lekarstwo na zerowe oprocentowanie lokat. Sprawdź, jak zainwestować w obligacje Skarbu Państwa

W erze niskich stóp procentowych nawet lokaty bankowe nie dają zbytnio zarobić. Alternatywą dla osób poszukujących zysku mogą być obligacje skarbowe. Warto zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi związanymi z tą klasą aktywów. 

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów reprezentującego Skarb Państwa. Sprzedając obligacje Minister Finansów  pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie.

Czytaj także:
shutt dług 1200.jpg
Uwolnij się od długów. Proponujemy kilka metod

Skarb Państwa występujący w roli dłużnika jest jednocześnie gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia należnych odsetek. Odpowiada za te zobowiązania całym majątkiem, dlatego obligacje skarbowe są traktowane jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

Cechy obligacji skarbowych

Bezpieczeństwo. Jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, gdyż emitentem jest Skarb Państwa.

Prostota. Obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, która nie wymaga wiedzy fachowej, jeśli zamierzasz trzymać obligację do jej wykupu przez emitenta.

Zyskowność. Obligacje przynoszą nabywcom indywidualnym taki sam lub nawet większy zysk niż obligacje hurtowe oferowane największym inwestorom. Charakteryzują się również wyższym oprocentowaniem niż lokata bankowa.

Możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania. Nabywca może wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). Jest to tzw. przedterminowy wykup. W przypadku skorzystania z tej możliwości wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Opłata za przedterminowy wykup wynosi 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOS), 3-letniej (TOZ), 4-letniej (COI) i rodzinnej 6-letniej (ROS) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO) i rodzinną 12-letnią (ROD). Opłata nie jest naliczana w przypadku skorzystania z przedterminowego wykupu obligacji 3-miesięcznych (OTS), przy czym odsetki nie zostaną naliczone.

Zasady działania

Każda obligacja posiada swój symbol, określający rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu. Przykładowo, dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol DOS). Obligacje dwuletnie sprzedawane w październiku 2016 r. to DOS1018, gdzie:

DOS to symbol obligacji (skrót od Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe),
10 - miesiąc wykupu (październik),
18 - rok wykupu (2018 r.).

Główne rodzaje obligacji skarbowych dostępnych w Polsce to:

Obligacje Trzymiesięczne (OTS – Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe) o oprocentowaniu stałym, przeznaczone są dla osób, które chcą znać swój zysk już w dniu zakupu oraz skłonne są angażować oszczędności na bardzo krótki okres.

Czytaj także:
Rynki finansowe shutt 1200.jpg
Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Obligacje dwuletnie (DOS – Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe) o stałym oprocentowaniu są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pewność stałego oraz z góry znanego zysku. Dzięki stałemu oprocentowaniu obligacji dwuletnich z góry wiadomo, jaki będzie zysk po zakończeniu okresu oszczędzania.

Obligacje trzyletnie (TOZ - Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe) o zmiennym oprocentowaniu to dobry sposób dla osób, które poszukują takiej formy oszczędzania, która zapewnia regularny (co 6 miesięcy) dopływ gotówki, a oprocentowanie zawsze podąża za zmieniającymi się trendami na rynku finansowym.

Czteroletnie obligacje (COI - Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane) indeksowane inflacją to świetny sposób oszczędzania dla osób, które dysponują nadwyżkami finansowymi i zamierzają pomnażać je w dłuższym okresie, mając pewność, że inflacja nie uszczupli ich zysku, a marża odsetkowa zagwarantuje zysk. Obligacje czteroletnie zapewniają również coroczny dopływ gotówki z wypłacanych odsetek

Obligacje dziesięcioletnie (EDO - Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe) o oprocentowaniu, opartym na wskaźniku inflacji z jednoczesną kapitalizacją odsetek po każdym rocznym okresie odsetkowym, co znacznie zwiększa zyskowność tego instrumentu. To doskonały produkt, kierowany przede wszystkim do osób wyrażających chęć oszczędzania w długim okresie, np. na swoją przyszłą, dodatkową emeryturę, ale także do wszystkich, którzy chcą zadbać o przyszłość swoją lub swoich bliskich.

Jeśli jesteś beneficjentem programu Rodzina 500+ możesz dodatkowo wybrać Rodzinne Obligacje Skarbowe. Rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS) są kierowane do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do przyszłych planów. Oprocentowanie obligacji rodzinnych, oparte jest na inflacji powiększonej o preferencyjną marżę. Jednocześnie kapitalizacja  odsetek po każdym rocznym okresie odsetkowym, znacznie zwiększa zyskowność tej formy oszczędzania (kumulowane odsetki ponownie pracują na Twój zysk). Istnieją również rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD) funkcjonujące na podobnych zasadach.

Zestawienie cech wybranych obligacji skarbowych. Źródło: Ministerstwo Finansów Zestawienie cech wybranych obligacji skarbowych. Źródło: Ministerstwo Finansów

Gdzie kupić obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju (w godzinach pracy - od poniedziałku do piątku), w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP (w godzinach pracy - od poniedziałku do piątku), za pośrednictwem internetu pod adresem: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, za pośrednictwem konta Inteligo pod adresem: www.inteligo.pl, lub za pośrednictwem telefonu pod numerami: 801 310 210 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub (+48) 81 535 66 55. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do soboty od godziny 8.00 do 20.00 z wyjątkiem dni świątecznych.

Obsługa obligacji jest odmiejscowiona, tzn. nabywca obligacji lub pełnomocnik może dokonywać wszelkich operacji związanych z obligacjami, w dowolnie wybranym oddziale PKO Banku Polskiego lub Punkcie Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP, niezależnie od miejsca zakupu.

PolskieRadio24.pl/MF/mib