Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 04.03.2011

UE pomoże powodzianom

Jest zgoda unijnych krajów na przyznanie pieniędzy państwom dotkniętym ubiegłorocznymi powodziami, w tym Polsce.
PowódźPowódźflicker

Unijna Rada, która wcześniej zablokowała wypłatę pieniędzy z Funduszu Solidarności, teraz zgodziła się na przekazanie pieniędzy z tak zwanej negatywnej rezerwy budżetu Wspólnoty - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Do ustalenia pozostaje tylko jeszcze które programy zostaną obcięte, by wypłacić obiecane 182 miliony euro, z czego 105,5 miliona euro Polsce.


Oficjalnie unijne rządy poinformują o swojej decyzji za niecałe 2 tygodnie, wtedy też rozpoczną się negocjacje z Parlamentem Europejskim. Europosłowie mają nadzieję, że porozumienie będzie możliwe do końca marca, by opóźnienia w wypłatach nie były zbyt duże.


Propozycja unijnych rządów dotycząca wykorzystania tak zwanej negatywnej rezerwy budżetowej polega na tym, że pieniądze teraz zostaną pożyczone i wypłacone, ale do końca roku muszą być zwrócone. Trzeba więc będzie znaleźć w unijnej kasie niewydane fundusze i z tych pieniędzy zwrócić „pożyczkę”. I choć na razie nie wiadomo które środki z których programów nie zostaną do końca roku w pełni wykorzystane, to już teraz muszą być wskazane i w tym punkcie negocjacje europosłów z unijnymi rządami mogą okazać się najtrudniejsze.


Wydaje się jednak, że negatywna rezerwa budżetowa to jedyna możliwość, bo propozycja wypłaty pieniędzy z Funduszu Solidarności już upadła. Fundusz Solidarności jest uruchamiany z dodatkowych pieniędzy krajów członkowskich, a część z nich Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Holandia i Austria poinformowały, że nie wpłacą do unijnej kasy nawet euro więcej.

IAR/ab