Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 16.03.2011

Więcej zapłacimy za leki?

Pawła Sztwiertni: jeżeli ustawa zostanie wprowadzona w obecnym kształcie, to straci nie tylko rynek farmaceutyczny, ale i pacjent, który będzie więcej dopłacał do leków.
Więcej zapłacimy za leki?Glow Images/East News

Przedstawiciele rynku farmaceutycznego krytykują nową ustawę refundacyjną.

Ich zdaniem, proponowane zamiany spowodują zwiększenie współpłacenia przez pacjentów za leki refundowane i ograniczenie dostępu do nowoczesnych terapii.

Jutro w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy. W opinii dyrektora Infarmy Pawła Sztwiertni, jeżeli ustawa zostanie wprowadzona w obecnym kształcie, to straci nie tylko rynek farmaceutyczny, ale i pacjent, który będzie więcej dopłacał do leków. Zyska natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia, który będzie wydawał na leki mniej niż obecnie. Z kolei Andrzej Stachnik ze Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych obawia się, że obniżka marży hurtowej z ponad 8 do 5 procent spowoduje ograniczenie dostępu do leków. Hurtownicy nie będą w stanie utrzymać dostaw do aptek na dotychczasowym poziomie.

Pacjenci będą zamawiać lek i czekać na jego dostawę. Natomiast minister zdrowia Ewa Kopacz przekonywała w tym tygodniu, że dzięki nowej ustawie refundacyjnej zyskają pacjenci, bo spadną dopłaty do leków z 32 do 20 procent. Projekt ustawy refundacyjnej wprowadza sztywne ceny i marże na leki do których dopłaca NFZ. Roczne wydatki na refundację ustalono na poziomie 17 procent budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Firmy farmaceutyczne będą płacić też 3-procentowy "podatek" od obrotu lekami refundowanymi, który będzie przeznaczony na badania nad preparatami z listy refundacyjnej.

IAR/ab