Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 10.01.2012

Polacy toną w długach

Coraz bardziej się zadłużamy - wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.fot. SXC

W ciągu ostatniego roku kwota niespłaconych zobowiązań Polaków wzrosła o 42 procent do blisko 35 miliardów 500 milionów złotych. Z raportu wynika poza tym, że liczba osób, które zalegają ze zobowiązaniami wynosi blisko 2 miliony 100 osób, ale liczba ta mniej więcej od pół roku utrzymuje się na stałym poziomie.

Z raportu wynika poza tym, że w ciągu ostatnich 2 lat średnie zadłużenie przypadające na jednego Polaka wobec banków, firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych oraz dostarczających usługi masowe zwiększyło się o ponad 8 tysięcy złotych. Oznacza to wzrost o ponad 93 procent w porównaniu z grudniem 2009 roku.

Szef Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Mariusz Hildebrand mówi, że największe problemy mamy ze spłatą zobowiązań krótkoterminowych - na przykład niskich pożyczek konsumpcyjnych lub płatności za telefon, za telefon. Zdecydowanie lepiej jest na przykład z kredytami hipotecznymi. Mariusz Hildebrand dodaje, że nieregularność w spłacie kredytów hipotecznych jest zdecydowanie niższa w przypadku kredytów walutowych niż złotowych, ale jedne i drugie spłacane są z reguły bardzo dobrze.


Dłużnikiem jest najczęściej mężczyzna w wieku 30 - 39 lat, mieszkający na Śląsku lub na Mazowszu, w mieście poniżej 500 tysięcy mieszkańców. Na koniec 2011 roku średnie zaległe zobowiązanie wyniosło ponad 17 tysięcy złotych.


Ponad 96 milionów złotych - tyle wynoszą zobowiązania największego dłużnika zanotowanego w bazach BIK, BIG InfoMonitor i Związku Banków Polskich.

IAR,ab